@ismailsaymaz

Vali Tuna'ya yanıtımdır: Yerin altında Ali İsmail var

Vali Tuna'ya yanıtımdır: Yerin altında Ali İsmail var
Vali Tuna'ya yanıtımdır: Yerin altında Ali İsmail var
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, gecenin bir yarısı gönderdiği e-mailde bana, “Oğlum” diyor, “Yine rahat durmuyorsun?” Vali Tuna’nın ‘rahatını’ kaçıracak ne yapmış olabilirim?
O, “Kendi arkadaşlarına bile zarar verip onu polis yaptı süsüne büründürmeye çalışan gruplar oldu” demişti. Bunu CNNTürk’te canlı yayında dile getirmişti.
Ben, sadece üzerime düşeni yaptım. Bir kuytuda gençleri döven coplu ve gaz maskeli sivil polislerle eli sopalı sivilleri gösteren kamera kayıtlarını yayınladım. Görüntülerde 20 dakikanın kayıp olduğunu yazdım. Otel sahibiyle konuştum, ilk şüphelinin fırıncı olduğunu duyurdum.
Sonra Vali Tuna ile görüştüm.
Tuna, benimle yaptığı görüşmede, CNNTürk’teki açıklamasını tevil etti; “Ben İstanbul ’u kasttettim” dedi. Bu açıklamayı bire bir aktardım. Yine aynı görüşmede Tuna, “Olaya siviller karışmış olabilir” dedi.
Ali İsmail’in ölümünden hemen önce alınmış ifadesini buldum. Ali İsmail, son ifadesinde, “5-6 kişilik grup sopalarla bana saldırdı” diyordu. Sonra Ali İsmail’e polis tarafından tekme atıldığı anın resmini buldum.
Sanıkların ifadelerine ulaştım. Bir sanık, “Biz devletin polisine yardım ettik” diyordu.
Sonra Ali İsmail’in dövüldüğü anın kamera görüntülerine ulaştım.
Görüntüleri kurtarmakla yükümlü bilirkişinin cinayeti açığa çıkaran kaydı sildiğini, Beşik Otel’e giren polisin güvenlik kamerasını kapattırmış olabileceğini yazdım. En son, Tuna’nın Ali İsmail Korkmaz Davası’nın Eskişehir dışında görülmesini bildiren görüşünü haberleştirdim. Mahkemeye yolladığı yazısında Tuna, Gezi eylemlerini, Korkmaz için adalet isteyenleri ve hatta avukatları ‘örgüt bağlantılı’ olmakla suçluyordu. Sanırım, Tuna için bardağı taşıran damla bu oldu.
Son 3 ayda Ali İsmail hakkında onlarca haber yazdım. Tek bir haberimin tek harfi bile yalanlanmadı. Aksine, yayınladığım görüntüler sonrasında bakanlar ve iktidar partisine mensup milletvekilleri dahi açıklama yaptılar.
E-mailde, “Ama siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız. Müebbet bile sizi kesmez” diyor. Ben sadece gazeteciyim. Görevim, sormak...
Örneğin, Eskişehir’de 2-3 Haziran akşamında 40 kadar polisi ‘sözlü talimat’ ile görevlendiren kimdi?
Vali Tuna, bu emri vereni saptadı mı? 11 ayrı iş kamerasında sopalarla koşan polisler açığa alındı mı? Bir amir hakkında işlem yapıldı mı? Benim görevim, bu soruların yanıtlarını aramak... Vali Tuna, bu soruları yönelttiğim için “Yerin altı da var, unutma” diyor. Biliyorum, yerin altında Ali İsmail var. Bu ülkenin karanlık bir sokağında zorbaca öldürülmüş bir çocuk yatıyor, yerin altında. O yüzden soruyorum. Verdiğim ‘rahatsızlıktan’ ötürü çok huzurluyum.


  http://www.radikal.com.tr/1153670115367015

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İsmail saymaz seni çok çok sevgi ile kutlu Yorum. - okkes cavus

  ülkemizde bazı basın kuruluşları muhabirleri kendilerini devlet görevlisi gibi görüp, bir olumsuz olayı objektif olarak değerlendirme yerine, farklı görüşler yansıtmaya çalışıyorlar. buda ülkemiz için hiç de hoş olmayan bir görüntü veriyor. halbuki basın ülkede yaşanan olumsuz her hangi bir gelişmeyi tarafsız objektif olarak verme erdemini taşıması gerekiyor. basın halkın ortak dili avukatı sahibidir. bu görevini yansız cesur alicenap olarak tam yapmalı. bunun aksi görevine ve halka ihanet olur. İsmail saymazlar çok çok olmalı İsmailler de yalnız bırakılmamalı.......

  İsmail... - Devrims

  Onurlu ve dürüst gazeteci İsmail, seni Radikal'in daha ne kadar taşıyabileceğini gerçekten merak ediyorum...Senin gibi gerçek gazeteciler o kadar az ki faşist rejimler senin gibileri pek sevmezler...O yüzden Radikal'e baskı çok yakındır...Bak mesela Y.Bulut veya M.Gayberi veya benzerleri gibi uslu olsan sen de şirinleri görebilirsin...Ama yoksa bunlar sana cehennemi gösterebilirler. Ama olsun sen sadece gazeteci ol yeter, bunlar o kadarından bile korkuyorlar zaten.

  Kutlarım! - netame

  Tebrik ediyorum. Bu anlayıştan hiç taviz vermeden devam edin. Gerçekleri balçıkla sıvamaya çalışanlara karşı temizlik neferi gazetecilerin bulunması gurur verici. Saygılar.

  Böyle memleket olurmu? - stoll

  Gencecik bir insan devletin polisi ve onlarin milliyetci,vatan sever sivil linc edicileri tarafindan hunharca katledildi.bu ülkeyi nasil AB ye alsinlar nasil?bu yetmiyormus gibi bu vahseti ortaya cikarmaya calisan,adelet varsa adelete yardimci olmaya calisan genc bir gazeteciyi alt etmeye korkutmaya calisiyorlar.bumudur müslümanlik,bumudur insanlik?siz bu ülkeyi böylemi seviyorsunuz?yesinler sizin böyle sevmenizi...

  hep huzurlu olun ! - seyhan62

  ulkemizde.huzurlu gazeteciler,çogaldikça halklarimizi ozgurlukten.insanca yasamdan.hak ve hukuktan alikoyan, kulanma tarihi çoktan geçmis kohne beyinler,ya insanlik ayarlarina geri doneceklerdir,ya da huzurlu, insanlarin oldugu ortami terk edeceklerdir,

  Vali'nin türlü türlü huyları - Cigdem_A

  E be Azim Tuna senin de ağzın dursa elin durmuyor. Niyetin, düşüncen ortada ideolojik amaçlarla çarpıtılsa ne olacak? Her şekilde ideolojik amaçlarla adam öldürmenin yanında bir şey değil. Hadi canlı yayında söylediklerini unutalım, e bu "toprak altı" göndermeli e-mail noluyor? "İsmail "dakdı" bana" demişsin. "Özelden attığım maili niye herkese gösteriyosun olm?" da demişsin. İnsana her gün bir validen böyle incelikli ve hassas e-mailler gelmez. O heyecanla kamuoyuyla paylaşmıştır. Lütfen ideolojik çarpıtmalarla yaklaşma. "Aramızda kalsın oğlum İsmail kips" deseydin keşke.

  Vali Tuna'ya yanıtımdır: Yerin altında Ali İsmail var - ms@deniz

  Seni canı gönülden kutlarım işte bu ülkeye senin gibi gazeteciler lazım, gerçekleri örtbas eden değil gizlenen gerçeği ortaya çıkara gazeteci. Seni samimi duygularımla kutluyorum...