Vali: Vatandaş da tedbirsizdi!

İstanbul Valisi Muammer Güler, 'karakışın' bilançosunu açıklarken, yaşanan sıkıntıların adresi olarak vatandaşları, nüfusu ve altyapı sorunlarını gösterdi.

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, 'karakışın' bilançosunu açıklarken, yaşanan sıkıntıların adresi olarak vatandaşları, nüfusu ve altyapı sorunlarını gösterdi. Güler, eleştirilere yanıt verirken, yolda araçları kalan vatandaşlara, 'acele etmeyin' çağrısında bulundu ve yaşananların 'normal' olduğunu ifade etti.
Kar yağışı ve fırtınanın kenti esir aldığı önceki gün vatandaşlara 'Can güvenliğinizi garantiye alın' diyen Vali Güler, dün basın toplantısı düzenledi. Güler, olumsuz hava koşullarının geçen salı gününden itibaren kuruluşlara duyurulduğunu ve gerekli ikazı yaptıklarını söyledi. Kötü hava şartlarının tahminlerinin ötesinde olduğunu ifade eden Güler, son iki günde alınan yağışın, ocak ayında alınan yağışın tümünden fazla olduğunu ve bir yıl içinde kullanılan tuz miktarı kadar da tuz kullanıldığını açıkladı. Vali, önceki gün saat 15.00'ten gece yarısına kadar 507 kaza olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Alınan tedbirlerin hepsinin yeterli olmadığı doğrudur. Ancak bu hava şartlarında hangi tedbiri alırsanız alın yeterli olmayacaktır. Yaşanan sıkıntıların bir kısmı vatandaşlarımızın tedbirsizliklerinden kaynaklanmaktadır. Bizim yaptığımız ilk planlama vatandaşların can güvenliğini sağlanmasına yönelikti. 13 milyon nüfuslu bir şehirde, böyle bir afette bu tip sıkıntılar normaldir."
'Sihirli değnek'
"İstanbul'un altyapısının da böyle bir afete karşı elverişli olmadığının altını çiziyorum" diyen Güler, şöyle devam etti: "Binlerce aracın tıkalı olduğu bir yerde, 'Benim aracım mahsur kaldı, niye çekmiyorsun?' sözlerini anlamak mümkün değil. Binlerce aracı havadan bir güç mü gelip çıkaracaktır? Önü, arkası kapalı. Binlerce aracın bir anda kurtarılması mümkün değildir. Herkesin 'Bir anda sihirli bir değnek gelip şartları normale çevirecek' diye beklemesi mümkün değildir. Varsa bu konuda bir bilgisi olan, bize bildirsin."
Vatandaşlardan mecbur kalmadıkları sürece yola çıkmamalarını isteyen Vali, "Araçlar, zincir takılmadan trafiğe çıkıldığı takdirde bağlanacaktır. Bu olağanüstü koşullar afete eşdeğerdir. Lütfen bunu vatandaşlar dikkate alsın" dedi.
Çelik savundu, Arınç eleştirdi
Bu arada, yöneticilere yönelik eleştiriler konusunda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Karı hükümet mi yağdırıyor? Kar yağarken, bütün uyarılara rağmen insanlar yola çıktıysa, yolda kaldıysa ne yapılabilir. Ben havaya hükmeden biri değilim ki, Hazreti Süleyman değiliz biz" dedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ise bir soru üzerine, "Sanıyorum kamu görevlileri çok fazla etkin olamadılar" diye konuştu.