Vali Veysel nasıl 'Faysal' oldu?

Vali Veysel nasıl 'Faysal' oldu?
Vali Veysel nasıl 'Faysal' oldu?
Suriye basını kaynak gösterilerek 'Hükümetin Suriye Valisi Faysal Yılmaz' diye Türk basınına yansıyan haberler elde kaldı. Meğer Faysal Yılmaz 21 Eylül 2012'den beri görev yapan Veysel Dalmaz'mış!
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

ANKARA - Bugün bir gazete “Diplomatik Skandal” üst başlığıyla bir haber yayınladı. Hükümetin Türkiye ’deki sığınmacılarla ilgilenmesi için Vali Faysal Yılmaz’ı “Suriye Valisi” atadığını duyurdu. Kaynak olarak da Suriye’de Esad yönetimine yakın olan Şarkül Avsat gazetesini gösterdi. Suriye’deki iç savaştan sonra Türkiye’ye sığınanlar için “koordinatör” bir Vali atandığı ve aylardır görev yaptığı biliniyor. Koordinatör olarak atanan isim eski Sivas Valisi Veysel Dalmaz.
Gazete haberleri kafaları karıştırdı. Koordinatör Vali Veysel Dalmaz mı, Faysal Yılmaz mı? “koordinatör” olarak bildiğimiz Vali Dalmaz’ı arayınca onun da şaşırmış olduğunu gördüm. Dalmaz’ın anlattıkları özetle şöyle: "Koordinatör Vali olarak 4 aydır görev yapıyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın imzasını taşıyan genelgeyle 21 Eylül tarihinde görevlendirildim.Görev tanımımız, görevlendirme gerekçemiz açık ve net bir şekilde genelgede yazıyor. Suriye basını kulaktan dolma bilgilerle ismimi yanlış yazmış. Türk medyasını yanıltmış.”
Bu arada Veysel Dalmaz yerine adı “koordinatör” olarak geçen Faysal Yılmaz adında 81 il valisi ya da merkez valisi bulunmuyor. İçişleri Bakanlığı kayıtlarında Faysal Yılmaz isminde bir kaymakamın adı geçiyor. Yılmaz, son olarak Giresun Çanakçı’da kaymakamlık yapmış.