Vali yardımcısı rüşveti faizi ile geri ödedi

Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Siirt’te düzenlenen rüşvet operasyonu ilginç bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. Yıllık 500 bin lira getirisi olan yolcu minibüsü hattı için eski vali yardımcısına 35 bin lira rüşvet veren çete üyelerinin valilikten onay alamayınca verdikleri parayı geri istediği ortaya çıktı. Eski vali yardımcısının aldığı 35 bin lirayı çeteye 45 bin lira olarak geri verdiği iddia edildi. 3 kişinin tutuklandığı operasyon ile ilgili olarak şu anda bir ilçede kaymakam olarak görev yapan E.K.’nın ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

Onay çıkmadı

Siirtte bir motorlu taşıma şirketi Siirt-Batman hattında faaliyet göstermek istedi. Firma gerekli izinler için Siirt Valiliği’ne başvuruda bulundu. Valilik aynı hat üzerinde yeterli taşıma şirketi bulunduğu gerekçesi ile firmanın başvurusunu reddetti. Olumsuz karar sonrası taşıma firması Siirt’te bulunan bir tekstil firmasının sahibi aracılığıyla o dönem Siirt Valiliği’nde görevli Vali Yardımcısı E.K. ile irtibata geçti. Karşılığında aracı G.D. ve Vali Yardımcısı E.K.’ya 35 bin lira rüşvet verildi.
Rüşvetin verilmesinin ardından toplanan ilk İl Trafik Komisyonu’nda Vali Yardımcısı E.K. firmaya gerekli iznin verilmesini talep etti. Komisyonda E.K.’nın talebi anılan güzergâhta yeni bir yolcu taşıma hattına ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Farklı tarihlerde toplanan iki komisyonda da Vali Yardımcısı E.K. talebini yineledi. Komisyon aynı gerekçe ile talebi yine reddetti. Aynı dönemde Vali Yardımcısı E.K. bir ilçeye kaymakam olarak atandı.
Firma hat için onay alamayınca tekstilci G.D. ile eski Vali Yardımcısı E.K’dan verdikleri rüşveti geri istedi. İddiaya göre E.K. ve tekstilci G.D., rüşvet olarak aldıkları 35 bin lirayı 45 bin lira olarak geri ödedi. Siirt Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 9 ay sürdürdükleri çalışmada; valiliğin olumsuz raporu üzerine rüşvet alıp verdikleri belirlenen 3 kişiyi gözaltına aldı. 5 adreste yapılan aramada haklarında, rüşvet almak ve vermek suçundan dolayı işlem yapılan G.D., M.K., ve H.A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturmaya adı karışan eski Vali Yardımcısı E.K.’nın da valilik izni ile ifadesine başvurulacağı öğrenildi.