Vali'den Gezi Parkı'na gelme şartı: Kokoreç

Vali'den Gezi Parkı'na gelme şartı: Kokoreç
Vali'den Gezi Parkı'na gelme şartı: Kokoreç
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Dolmabahçe Saat Kule Kafe'de yaklaşık 150 kişiden oluşan Gezi Parkı eylemcisi ile görüştü.

İSTANBUL - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Gezi direnişçileri ile görüşmesi gece saat 00.00 sıralarında başladı. Görüşme yaklaşık 5 saat süren toplan 05.00 sıralarında sona erdi. Görüşme sonrasıda açıklama yapan Vali Mutlu, toplantıya olan ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Telefonum bloke oldu. 45 dakika kullanamadım. Demek ki bir talep var. Gençlerimiz buluşmak istiyor. Buradaki gençlerle daha sonra da görüşmek üzere iletişim bilgilerimizi paylaştık. Gençlerin, Gezi Parkı’na yönelik ilgi ve alakalarının devam edeceği anlaşılıyor. Katı bir duruşları yok. Toplantıya katılanlar, arkadaşları ile görüşerek süreci iyi yöneteceklerini düşünüyorum" dedi. 

 

Vali Mutlu canlı yayında cep telefonu numarasını verdiToplantıda söz alan bir eylemci, "Benim buraya gelme nedenim, bir şey benim kanıma çok dokundu. Marjinal değilim. 16 gündür Başbakan tarafından sürekli olarak marjinal olarak ifade edilmekten sıkıldım ve üzüldüm. Eğer mümkünse, bu üslubu değiştirmek için sizi teşvik etmek için buraya geldim" dedi.

Böyle bir görüşmeyi başından beri istediğini ifade eden Mutlu, "Bu diyaloğu başından beri her zaman arzu etmiştim. Mevcut gelişmeler şimid bu fırsatı yarattı. Daha önceden yapmak gerekirdi. bir eksiklikti" dedi.
Eylemcilerin, "Sizin de Gezi'ye gelmenizi isterdik" şeklindeki konuşmaları üzerine Mutlu, "Vallahi gelmek isterim. Samimi söylüyorum" dedi.
Bunun üzerine, "Kimsenin güvenliğe ihtiyacı yok güvenliğinizi sağlarız diyerek" Vali Mutlu'yu Gezi Parkı 'nda öğle yemeğine davet eden eylemcilere Vali Mutlu, "Kokoreç yoksa gelmem. Kokoreç varsa gelirim" yanıtını verdi.

"AYRILIŞIMIZ GÜZEL OLDU"

 

Görüşmeden edindiği izlenimleri de paylaşan Mutlu, Başbakan’dan gelen mesajların eylemciler üzerinde olumlu etki yarattığını ifade ederek,"Ayrılışımız çok güzel oldu. Piknik yapalım sizleri de aramızda görelim dediler. Biz toparlanacağız dediler. Kurarken çok çabuk kurdunuz dedim. Pazar gününe kadar piknik yapabilecek kadar hızlı olun dedim" diye konuştu.

EYLEMCİLERİN HİTAP TARZI 


Toplantıda Söz alan eylemcilerin hitap tarzına da değinen Mutlu, "Bütün yaklaşımlarında, tahlillerinde Başbakanımıza, her hitaplarında Başbakanımız olarak hitap ettiler. Bu önemliydi. Ülkemizin gençlerini anlamak noktasında farklı bir kuşak var. Biz onları anlamaya çalışacağız. Kendilerini anladığımızı onlara hissetirmemiz gerekir" dedi.

GÖRÜŞME SONRASI TWITTER’DEN FOTOĞRAF PAYLAŞTI 

Öte yandan Vali Mutlu açıklamasının ardından Twitter hsebaından, "Gençlerle sohbeti 05.15 de tamamladık.5 saat boyunca devam eden program benim ve gençler açısından yararlı oldu.Tanışıklığı sürdüreceğiz" şeklinde tweet attı. Mutlu ayrıca attı başka bir tweet ile görüşme sonrasında bir fotoğraf payaşarak, "Dolmabahçe’de gece onikiden sabah beşe kadar birlikte olduğumuz 150 gençten bir grub ile fotoğrafımız" dedi. 


EYLEMCİLER GÖRÜŞMELERDEN UMDUĞUNU BULAMADI 


Vali Mutlu ile görüşen eylemcilerden çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Göstericilerden biri Vali Mutlu’nun gençleri dinlemediğini ve görüşmelerden sonuç çıkmayacağını belirterek, "Emniyet görevlilerinin müdahaleler sırasında orantısız güç kullandığını sorduk. Ancak bu sorulara da Sayın Vali hiçbir cevap veremedi. Bu görüşmelerden ben pek somut bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Çünkü sorularımıza hep yuvarlak cevaplar veriyor. Vali Bey Gezi Parkı’na müdahale olmayacağını söylüyor. Bu söze ne kadar güvenebiliriz. İki gün önce de müdahale olmayacağını söylemişti ama sabah uyuyan insanları biber gazlarıyla uyandırdılar. Görüşmelerin pek olumlu geçtiğine inanmıyorum" şeklinde konuştu.

Başka bir eylemci ie görüşme ile ilgili olarak, içeride tatmin edici cevap alamadıklarını söyleyerek, "Hazırlıksız bir organizasyon olmasından dolayı pek soru soramadık. Vali Bey gaz bombasının kullanılmasın yönelik sorulara hiç cevap veremedi. Başbakan’nın açıklamaları soruldu. İnsanlara çapulcu demesi ve direnişe katılan herkesi marjinal demesi soruldu. Hiç birine cevap veremedi" dedi.

Görüşmeden genellikle polisin orantısız güç kullandığının gündeme getirildiğini belirten başka bir eylemci ise "Sorulan sorular genelikle polis şiddetiyle alakalıydı. Mesela Çağlayan Adliyesi’nde ki gözaltıların sebebi soruldu. Vali bey, adli makamlardan böyle bir talebin geldiğini toplantı gösteri ve yürüyüş yasasına göre kamu alanlarında yürüyüş yapılamayacağından dolayı göz altıların olduğunu söyledi. Genel olarak polis şiddetinin münferit olaylar olarak değerlerdi" şeklinde konuştu. 

 GÖRÜŞME ÖNCESİ AÇIKLAMA 

Görüşme öncesi kapıda bir açıklama yapan Mutlu, "Gezi Parkı'ndakilerle, beklentilerine ilişkin yapmaları gereken hususları değerlendirmek, kendi istedikleri hususları da görüşmek üzere bir çağrıda bulundum. Gelmeyi arzu eden gençlerle bir toplantı yapacağız. Gerekirse sabaha kadar devam edeceğiz. İyi geçeceğini umut ediyorum. Çevresel duyarlılık içinde bulunan gençlerle görüşmenin hepimiz için yararlı olacağını düşünüyoruz. Ümit ediyorum bu sohbet Gezi Parkı'nda bulunan her yaştaki gence de iyi bir mesaj olur" dedi. 

"GÜVEN KAYBI OLDU" 

Vali Mutlu görüşmeye ilişkin basın mensuplarına bilgi verdiği sırada, bir kişi Vali Mutlu'ya hitaben, "Sıcak mesajlar verebiliyor musunuz? Vicdani bir muhasebe görevden alınmayı bile göze aldınız. Herşey güzel giderken televizyonu izlediğimde, ürktüm. Güven kaybı oldu. Buraya gelenler, Gezi Parkı'ndakiler tarafından yadırganabilir. Asla asla müdahale kararı vermeyin. Propaganda yapılıyor. Müdahale yok diyorsunuz müdahale ediliyor. Kendi kafanıza göre hareket etmeyeceksiniz. müdahale olmayacağına dair güvence istiyoruz" şeklinde konuştu.

Bu konuşmalardan sonra Mutlu eylemciye, "Rahat ol. Hepimizin isteği hiç kimseye bir şey olmadan eylemlerin bitirilmesi" şeklinde cevap verdi.
Vali Mutlu daha sonra görüşmelerin yapılacağı kafeye girdi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113753411375348

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akılları yok ki başlarına gelsin.. - intensivelight

  İnanarak ve isteyerek barışçı söylemlerde bulunmuyorlar.Halen kendilerinin haklı,kendilerine karşı çıkanların haksız olduğunu düşünüyorlar. Halkın yüzde yüzünün koyun olduğunu sanıyorlardı. Öyle olmadığını, şimdiye kadar halkın vakarından sustuğunu anlayınca önce irkildiler, sonra korktular..

  .....? - citizen

  Ben de şurada telefonumu verip, "beni arayın, önemli şeyler söyleyeceğim" dersem benim de telefonum kitlenir bay Vali. Halkın valisi olmak ile İktidarın memuru olmak arasındaki fark böle canımlı-cicimli sözlerle, kokoreçle-ayranla değil fiille, davranışla belli olur. ..........

  Halktan....? - Benim memleketim

  Ama bu olmuyor. Siz bu halkı haklı bir gösteriden ötürü muazzam bir haksızlığa uğrattınız sonrada halktan biriymiş gibi Gezi'ye gelip, bizlerle özdeşleşmiş bir yemek ricanız var. Siz , Türkiye halklarının en kadim özelliği olan hoşgörü ve toleransı biraz yanlış anlamışsınız. Gelin kokoreç de yiyin ayranda için ama önce görevinizden kendi rıza ve hassasiyetinizle istifa edin, bu halktan özür dileyin sonra oradaki on binler size kucak açar. Ben eminim buna.

  SABRIMIZI YA DA DEVLETİN GÜCÜNÜ TEST ETME UYARISI - m.rozbilen

  Devletimizin kahredici gazabına uğramamak için olacak ikide bir sabrımızı,devletin gücünü test etmeyin tehdidini savuranlar ancak gönülleri kırmakla anılırlar.Devleti yönetenlerin adeti herhalde.Gözünün kestiğine "sabrımızı,gücümüzü test etme" uyarısı kof ve çirkin bir tehdittir.Maalesef bu tehdidi hem kendi vatandaşlarımıza hem de kimi gücümüzün yettiğine inandığımız devletlere karşı da yapıyoruz. İstanbul valisi sayın Mutlu 2 gün önce gezi direnişçileri için ayni tehdidi savurmuştu.Ama aklından diyalog yolunu nedense geçirmedi.Diyelog ve birbirimizi dinleyip anlama yolunu seçince akan sular bile dururmuş.Ama bunca can ve mal kaybına rağmen anlatamadık.Kolay yol varken neden en zor ve geçilmezi seçiyoruz?

  sevimli görünmeye çalışıyor - A.D

  aklı sıra ordakiler aptalya.eylem yapanları akp ye oy veren kitle zannediyor.

  Şaka herhalde... - xterso

  Onca insanın kafasını patlatıp gözünü çıkardıktan sonra kokoreç yemeye mi gelecekmiş? Boğazında kalır insanın yahu! Bu ne utanmazlık bu ne yüzsüzlük Valinin yapacağı bir tane onurlu davranış olabilir, özür dilemek ve derhal istifa etmek. Bunun dışında hiçbir seçenek onu kurtarmaz. Bizim onu affetmemiz ise zaten söz konusu değil. Biz affetsek ağır şekilde yaralanan ve şu an hastanelerde ya da evlerinde acı çeken onca insan ve aileleri, anneleri affetmez. Vali bizim akıllarımıza aklı tutulmuş bir adam ve vicdanlarımıza ise vicdansızların en vicdansızı olarak kazındı. Bunu ne yapsa silemez. İstifa sadece onurlu bir davranış olarak hanesine yazılır o kadar.

  Sayın Vali - testereci

  Biliyoruz siz de bir emir kulusunuz ama, aklınız ancak 15 gün sonra başınıza geldi galiba...Şimdi hiçbir şey olmamış gibi davranmayın da kör inat sonucu sebep olduğunuz; zarar, ziyan ile ölen ve yaralanan insanlar için biraz düşünün ve utanın bari.....