Validen izinsiz eylem uyarısı

İstanbul Valisi Muammer Güler, NATO zirvesini protesto için 27 Haziran'da Aksaray'da yapılması planan miting için yapılan çağrıların kanunsuz olduğunu açıkladı.

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, NATO zirvesini protesto için 27 Haziran'da Aksaray'da yapılması planan miting için yapılan çağrıların kanunsuz olduğunu açıkladı. Güler, "Valiliğin belirlediği yerler dışında toplantı ve basın açıklaması yapılması mümkün değildir" dedi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde dün NATO zirvesiyle ilgili basın toplantısı yapan Güler, şu bilgileri verdi: "Boğaz trafiği açık olacak. Yasak, tehlikeli yük taşıyan gemiler için. Barbaros ve Ortaköy iskeleleri kapalı, diğer iskeleler açık olacaktır. Sahil yolu 27-29 Haziran'da kapalı olduğu için arabalı vapurlara araç alınmayacak. Boğaz köprüleri açık olacak. Metronun da sadece Taksim-Mecidiyeköy hattı kapalı, diğer hatları açıktır."
Protestoculara uyarı
Sivil toplum örgütlerinin valilikten izin almadan ayın 27'sinde toplantı ve gösteri yürüyüşü için çağrı yaptığını belirten Güler, İstanbul Valiliği'nin Avrupa yakasında Çağlayan Meydanı, Anadolu yakasında da Beykoz Çayırı dışında belirlediği toplantı ve yürüyüş alanı bulunmadığını söyledi. Güler, Valiliğin Avrupa yakasında 19 yerde basın açıklaması için yerler tespit ettiğini hatırlatarak, "Aksaray Metro'da, Vatan Caddesi'nde toplanılmasına ilişkin çağrılar kanunsuzdur. Kanunsuz eyleme kesinlikle hayır" diye konuştu.