Validen 'Özel' hediyeler

Validen 'Özel' hediyeler
Validen 'Özel' hediyeler
25 askerin şehit olduğu patlama üzerine Afyon'a gelen Genelkurmay Başkanı gazetecilere ve haberlere kızgındı. Valilik ziyaretindeki 'hediye ritüeli' ise "Sırası mıydı" yorumlarına yol açtı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Afyon’daki incelemeleri sırasında Vali İrfan Balkanlıoğlu’na, soruşturma tamamlanmadan bir açıklama yapmasının mümkün olmadığını, bir ihmal tespit edilmesi halinde sorumlular hakkında gerekeni yapacağını söyledi.
Genelkurmay Başkanı Özel, 25 askerin hayatını kaybettiği Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda incelemelerde bulundu. Özel, sabah saatlerinde Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ile kışlaya gelerek askeri yetkililerden bilgi aldı, sonra cephaneliklerde incelemelerde bulundu. Özel daha sonra yürüyerek, 25 askere mezar olan depoya da gitti ve incelemelerde bulundu.

Validen Özel’e hediye
Özel, buradaki incelemelerinin ardından Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Vali Balkanlıoğlu ziyaret sırasında Özel’e, Afyon mermerinden yapılmış bir satranç takımı, el dokuması Bayat kilimi ve üzerinde Kurtuluş Savaşı’nın simgelerinden olan Utku Anıtı figürünün bulunduğu plaket hediye etti. Özel, valilik ziyaretinin ardından hastaneye geçerek yaralı askerleri ziyaret etti; başhekimden yaralı askerlere ilişkin bilgi aldı.

Manşetlere kızmış
Vali Balkanlıoğlu, Özel’in ziyaretinin ardından görüşmeye ilişkin gazetecilere bilgi verdi. Balkanlıoğlu, Özel ve beraberindekilerin “miletimizin başı sağ olsun diye bu ziyareti yaptıklarını” anlatarak görüşmeye ilişkin şunları aktardı: “Afyon halkına da verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz, dediler. Olayla ilgili spekülatif haberlere üzülmüş biraz. ‘Biz’ diyor; ‘her yönüyle olayı soruşturuyoruz, işte niçin gece olmuştur, bu patlayıcıların miyadı dolmuş mudur, bu askerler acemiydi, işi bilmiyordu’ neden görevlendirdiler’... Bu gibi konuları kendileri de biliyorlar. Bu anlamda başta askeri savcılık olmak üzere her açıdan idari, askeri soruşturmanın yürütüldüğünü, olayda en ufak bir kasıt, ihmal, kusur varsa, ilgililer hakkında yasal görevin yapılacağını söylediler.”
Balkanlıoğlu, Özel’in şu değerlendirmelerini de paylaştı: “Her şey açığa çıksın istiyoruz. Olayda, en ufak bir kasıt, ihmal, kusur varsa, buna da kim sebebiyet vermişse ilgililer hakkında gereken yapılacak.”

Kışla taşınıyor
Vali, söz konusu kışlanın başka yere taşınmasının da gündemde olduğunu anlatarak, “Bakan Veysel Eroğlu ile değerlendirdik. Niçin Sayın Eroğlu? Çünkü kendisi buralı, hem de Orman Bakanı. O bölgede de milli park orman sahası var. Bakanımız yer vermeye hazır olduğunu bildirdi. Askerimiz de bunu yapmanın iyi olacağına ilişkin görüş bildirdi” dedi.

Yoksula gelir kapısı

Bu olayın ardından Akşam gazetesine açıklama yapan Vali Balkanlıoğlu, tepkilere anlam veremediğini söyledi.  Vali, yaşanan olayda acının tarifsiz olduğunu ancak hayatın da devam ettiğini belirterek hediye olayını açıkladı: "Ziyaretimize gelen tanıtım potansiyeli olan popüler kişilere yöre halkına ekonomik katkı için lokum, sucuk gibi ürünlerden hediye ediyoruz. Amacımız tanıtım yapıp yöredeki yoksul insanlara gelir kapısı sağlamak. Genelkurmay Başkanı gibi popüler bir isim gelmiş. Küçük maddi değeri olmayan bir hediye verdik. Genelkurmay Başkanımız çevresi olan bir insan. Bir yere o kilimi koysa, biri de 'Nereden aldınız' diye sorup Afyon'a gelip satın alsa fakir insanlar nasiplenecek. Emrivaki yapıp eline tutuşturmuşuz. Hayır mı diyecekti. Hayat devam ediyor. Bir acımız varken buna ara mı verelim?"

Haber kaldırıldı
Vali'nin bu açıklamasına karşın Afyonkarahisar Valiliği, internet sitesinden Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in ziyaretine ilişkin haberi bu sabah kaldırdı. Tepki çeken haberin yerine ise Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin ziyaret fotoğrafları konuldu.Çelik: Bu bir kötü muameledir
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, cephanelikteki patlamaya ilişkin sert açıklamalar yaptı. Samanyolu Tv’de konuşan Çelik, “Cephanede elektrik olmazmış. Gece yapılması birinci facia. İkincisi acemi insanlar çalıştırılıyormuş. Şimdi siz götürün bomba görmemiş askerlere tasnif yaptırın. Kötü muamele sadece askere küfür etmek değildir. Onu bilmediği birşeyle ölüme atmak da kötü muameledir” dedi. Hüseyin Çelik, askerdeki denetim mantığını da şu sözlerle eleştirdi: “Denetimin mantığı şu; birbirimizi aldatıyoruz.”

100 bin mühimmat çevreye saçıldı
Çevreye yayılan mühimmatın temizlenmesine ilişkin çalışmalar dün de gün boyu sürdü. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 100 bin el bombasının çevreye yayıldığını söylerken, emniyet yetkilileri patlayıcılar konusunda halkı uyaran afişler astılar.

‘Her şey ortada yazan yazıyor’
Necdet Özel, valiliğe gelişinde, gazetecilerin soru sorması üzerine, sinirli bir şekilde, “Konuşmayacağım. Hiçbir şey konuşmayacağım. Ortada her şey. Yazan yazıyor” dedi.