Validen 'Polis dayağı' açıklaması: Çocuklar birbirini ısırdı

Validen 'Polis dayağı' açıklaması: Çocuklar birbirini ısırdı
Validen 'Polis dayağı' açıklaması: Çocuklar birbirini ısırdı
Adıyaman'da hırsızlık suçlamasıyla götürüldükleri karakolda polisler tarafından dövüldükleri iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurunda bulunan çocuklarla ilgili Vali Ramazan Sodan açıklama yaptı.


Vali Sodan, polislerin dayak atmadığını, çocukların hastanede birbirini ısırdıklarını, suç duyurusunda bulunan babalarının güvenlik güçlerini tehdit ettiğini söyledi.
Geçen cumartesi günü 2'si kardeş 5 çocuk inşaattan demir çalıp hurdacıya sattıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Çocuklarının götürüldükleri karakolda dövüldüğünü öne süren 2 baba, polisler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. İddia üzerine Adıyaman Valiliği inceleme başlattı. İnceleme ardından Adıyaman Valisi Ramazan Sodan yaptığı açıklamada iddiaların asılsız olduğu, çocukların birbirini ısırdığı, şikayetçi olan babalarının güvenlik güçlerini tehdit ettiğini söyledi. Vali Sodan'ın yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:
“18.07.2009 günü saat 12.30 sıralarında Hocaömer Mahallesi'nde hırsızlık olduğunu anons etmesi üzerine görevli ekipler olay yerine sevk edilmiş, Aziz Delice isimli şahsın olay yerinde yaşı küçük olan 12 yaşındaki B.B.S.'yi yakaladığı görülmüş ve yaşı küçük olduğu için Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edilmiştir. B.B.S. ile yapılan görüşmelerde ise bir gün önce M.A. (14), Ö.K. (12), E.K. (10) ve Y.B. (13) isimli kişilerle birlikte hırsızlık yaptıklarını, inşaatlardan 300 kilo demir, 1 adet matkap, 3 parça 80 metrelik kalın sanayi kablosu, 2 adet spot lamba çaldıklarını beyan etmiştir. Bunun üzerine haklarında inşaattan hırsızlık suçundan işlem yapılmıştır. Çocukların işlemlerinin yapıldığı sırada çocukların babaları Mehmet Sayar ve Şeref Kaya, Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gelerek içeri girmek istediklerini söylemeleri üzerine görevliler uygun bir dille, çocuklarının hırsızlık suçundan dolayı yakalandığı, işlerinin bitimine müteakip kendilerine detaylı bilgi verileceği söylenmesine rağmen, şahıslar zorluk çıkartarak bağırmaları üzerine dışarı çıkarılmıştır. Ancak şahısların bahçe içerisinde hakaret ve tehditlerine devam etmesi üzerine konuyla ilgili bilgilendirilen nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla bu kişiler hakkında ‘Görevli memurun görevini engelleme, memura hakaret ve tehdit’ suçlarından şüpheli sıfatıyla işlem yapılmıştır.”
Vali Sodan, şüpheliler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasından sonra serbest bırakıldıkları, Mehmet Sayar ile Şeref Kaya'nın çocuklarını yanlarına alıp, Cumhuriyet Savcılığına başvurarak çocuklarının kötü muameleye maruz kaldıklarını söylemediklerini bildirdi. Vali Ramazan Sodan, çocukların Adıyaman Devlet Hastanesi'ne götürüldüğü, acil servisteki nöbetçi doktorun, buradaki acil hasta nedeniyle beklemelerini söylemesi üzerine Sayar ile Kaya'nın ‘icrai rezalet' çıkardığı, güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini belirterek, “Ancak bir süre sonra yanına gelen hastanede temizlik görevlisi olarak çalışan bir personelin, çocuklara ‘Birbirinizi ısırın, çizin’ dediği duyulmuştur. Hastanede meydana gelen icrai rezalet olayı ile olarak da ayrıca işlem yapılmıştır” dedi. (dha)