Validen sonra iki kaymakam gitti

İçişleri, Şemdinli olayları nedeniyle Hakkâri Valisi'nin ardından, Şemdinli ve Yüksekova kaymakamlarını da değiştirdi.

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, Şemdinli'deki Umut Kitapevi'nde patlayan el bombası ve sonrasında yaşanan olayların ardından, Şemdinli ve Yüksekova kaymakamlarını da değiştirdi. Hakkâri'ye bağlı Şemdinli ilçesindeki Umut Kitabevi'ne 9 Kasım 2005 tarihinde el bombası atılmış, bombanın patlaması sonucu bir kişi ölmüş, bir kişi yakalanmıştı. Şemdinli halkı, patlamanın hemen ardından bir PKK itirafçısı ile iki JİT astsubayını bombacı olduğu gerekçesiyle yakalayarak polise teslim etmişti. Hakkâri il ve ilçelerindeki halk, bombalama olayını derin devletin gerçekleştirdiğini öne sürerek sokaklara dökülmüş, bu olaylar sırasında üç kişi yaşamını yitirmişti.
İçişleri Bakanlığı meydana gelen bu olaylardan sonra halkın tepkisini çeken Hakkâri valisi Erdoğan Gürbüz'ü Tokat'a, Tokat Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu'nu da Hakkâri'ye kaydırmıştı. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, iki valinin kendi istekleriyle yer değiştirdiğini savunmuştu.
İçişleri Bakanlığı önceki gün de Şemdinli ve Yüksekova kaymakamlarını değiştirdi. Şemdinli Kaymakamı Mustafa Cihat Feslihan Karabük'ün Ovacık ilçesine atanırken, Eskişehir'in Alpu Kaymakamı Altuğ Çağlar Şemdinli'ye kaydırıldı. Yüksekova Kaymakamı Aytaç Akgül, Muş'un Bulanık ilçesine atanırken, Bulanık Kaymakamı Uğur Kalkar da Yüksekova'ya atandı. Bakan Aksunun onayıyla gerçekleşen bu atamaların da kaymakamların görüşü alınarak yapıldığı öğrenildi.


    http://www.radikal.com.tr/7649137649130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.