Validen vekile isyan

Bakanlar Kurulu kararıyla merkeze alınan Kırklareli Valisi İsmet Metin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve AKP milletvekili Gökhan Sarıçam'ı suçladı.

KIRKLARELİ - Bakanlar Kurulu kararıyla merkeze alınan Kırklareli Valisi İsmet Metin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve AKP milletvekili Gökhan Sarıçam'ı suçladı.
Vali Metin, Bakanlar Kurulu kararıyla 14 Ekim tarihinde görevden alınmasıyla ilgili olarak dün bir basın toplantısı düzenledi. Sürecin 19 Ağustos'ta Babaeski Ticaret Borsası temel atma ile Kırklareli Ticaret Borsası açılış törenleri için gelen Bakan Unakıtan'ın gezi programının hazırlanması sırasında başladığını anlatan Metin, şu iddiaları dile getirdi: "Unakıtan'ın programında vilayeti ziyaret olmadığını öğrenince, refakatte bulunmayacağımı ilettim. Bunun üzerine vilayet ziyareti konuldu. Program için düzenlenen toplantıda ise, başlama yeri konusunda, milletvekili Sarıçam'la gerginlik yaşandı. Sarıçam protokol düzeni hakkında da hoş olmayan ifadeler kullandı. İstiklal Marşı söylenirken de, yerinden kalkıp kendi koltuğunu boşaltıp beni omuzlayarak, kordonla çevrilmiş üçlü koltuğun olduğu kısma geçip bizimle beraber İstiklal Marşı'nı söyledi."
Bakan Unakıtan'ın ise temel atma töreninden sonra camiye girdiğini ve polisevindeki yemekten sonra partiye gittiğini anlatan Metin, bunun üzerine programa refakat etmeme kararı aldığını söyledi. Metin, aynı gün Unakıtan'ın İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'yu arayarak kendisini şikâyet ettiğini belirtti.
'Muz cumhuriyeti değil'
Ocakta emekli olacağını ve kararnameyle ilgili yargıya gideceğini açıklayan Vali Metin, "Siyaset adamları, yönetim anlayışını yeniden okumalı. Burası bir muz cumhuriyeti değil. Burası bakkal dükkânı değil, devlet temsil ediliyor" dedi. Metin ayrıca, valiliğe genel sekreter atanmak istenen bir kişiye karşı çıkması nedeniyle siyasilerle ters düştüğünü öne sürdü.


    http://www.radikal.com.tr/7607857607850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.