@ismailsaymaz

Valiliğe göre 'Paşa yargılansın' diyen SDP yargıya müdahale etti!

Valiliğe göre 'Paşa yargılansın' diyen SDP yargıya müdahale etti!
Valiliğe göre 'Paşa yargılansın' diyen SDP yargıya müdahale etti!

SDP?nin hazırladığı afişlere İstanbul Valiliği izin vermedi.

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında gündeme gelen birçok gizli bilgi ve belge bazı yayın organlarında çarşaf çarşaf yayımlanırken Sosyalist Demokrasi Partisi’nin (SDP) İstanbul’da asmak istediği, “Kâğıt parçası değil, cunta belgesi - Genelkurmay Başkanı görevden alınsın - Paşa paşa yargılansın” yazılı afişler, ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlamasıyla yasaklandı. SDP’liler hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.
Albay Dursun Çiçek tarafından Genelkurmay Karargâhı’nda hazırlandığı ileri sürülen ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ adlı belgenin geçen haziran ayında fotokopisi ortaya çıktığında askeri savcılık soruşturma başlatmıştı. Belgenin Genulkurmay Karargâhı’nda hazırlandığına dair ‘bulgu’ya ulaşılımadığını belirten savcılık takipsizlik kararı verince Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, söz konusu dokümanı ‘kâğıt parçası’ olarak nitelemişti. Aynı belgenin ‘ıslak imzalı’ orijinal nüshası olduğu ileri sürlen bir belgenin geçen ay Ergenekon savcılarına gönderildiğinin açıklanmasının ardındansa konu tekrar tartışılmaya başlanmıştı.
Bu tartışmalar sürerken SDP, İstanbul Valiliği’ne başvuran SDP yöneticileri “Kâğıt parçası değil, cunta belgesi - Genelkurmay Başkanı görevden alınsın - Paşa paşa yargılansın” yazılı afişleri asmak için izin istedi. Valilik, ‘adil yargılanmayı etkilemeye teşebbüs’ suçu içerdiği gerekçesiyle afişleri yasaklarken SDP’liler hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Başlatılan soruşturma tamamlandığında SDP’lilere 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilir.
Bu arada, SDP’nin 15 günde bir yayımladığı ‘Yeniden Sosyalist Demokrasi’nin 84. sayısı da Habur’dan Türkiye’ye gelen ‘Barış ve Demokratik Çözüm Grubu’nun dokuz maddelik mektubu yayımlandığı için toplatıldı ve bir ay yayın durdurma cezası verildi. Gerekçe olarak, ‘PKK propagandası’ gösterildi. Oysa ki grup üyeleri Türkiye’ye girişte bir mektubu Şırnak Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş’a vermişti. Bu mektuba ilişkin bir işlem yapılmadığı gibi gruptakilerin tümü de serbest bırakılmıştı.