Valilik 'Apo' kitabı verdi

Şırnak Valiliği, ilköğretim ikinci kademe ve liselerin başarılı öğrencilerinin listesini istedi. Ardından valilik adına öğrencilere dörder kitap gönderildi.

PKK hükümlüsü Şemdin Sakık'ın Öcalan'ı anlattığı 'Apo' ve Necdet Buldan'ın 'PKK'de Kadın Olmak'ı herkesi şaşırttı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Şırnak Valiliği, sınıfı takdir ve teşekkürle geçen öğrencilere kitap dağıttı. Şırnak il, ilçe ve köylerindeki karne dağıtımının ardından ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf ile lise öğrencilerine verilen paketlerden çıkan Şemdin Sakık'ın 'Apo' ve Necdet Buldan'ın 'PKK'de Kadın Olmak' kitapları, şaşkınlığa neden oldu.
Kitapları gönderme işi okullardan takdir ve teşekkür belgesi
alan öğrencilerin listesini bir süre önce okullardan isteyen Şırnak Valiliği tarafından organize edildi. Organizasyonun kitap ve posta giderlerini Şırnak İl ve İlçelerini Geliştirme Vakfı karşıladı.
Eğitim-Sen Şırnak Temsilcisi Nadir Algur şu bilgileri verdi:
"Öğrencilere armağan verileceği söylendi. İçinde ne olduğunu bilmiyorduk. Başarılı öğrencileri sıraya koyup dağıttık. Paketi açan öğrencilerden biri koşarak yanıma geldi ve 'Öğretmenim bunlar siyasi kitap' diyerek tedirginliğini belli etti. Kitaplar arasında Şemdin Sakık ve Necdet Buldan'ın kitapları vardı. Bir de Reşat Nuri Güntekin ve misyonerlikle ilgili bir kitap bulunuyordu. 'Korkmayın, valilik dağıtıyor' dedik. Ancak veliler de tedirgin oldu. Kimin dağıttığı konusunda şüpheler uyandı. Çalıştığım Anadolu Lisesi'nde başarılı 164 öğrenciye verildi kitaplar. Şırnak'ta bini aşkın öğrenciye dağıtıldığını sanıyorum."
Şırnak Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri Radikal'in sorularını yanıtsız bıraktı.
Şemdin Sakık'ın 'Apo' adlı kitabında, PKK'daki perde arkası olaylar ve Abdullah Öcalan'ın yaşantısı anlatılıyor. Kitaptaki iddialara göre, Öcalan örgütteki kadınları seks kölesi gibi kullanıyordu. Geçmişte PKK'nın askeri kanadında etkin rol alan Sakık, yakalandıktan sonra kanlı eylemleri nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Sakık halen Diyarbakır Cezaevi'nde.
Serbest gazeteci Necdet Buldan'ın kitabında ise örgütten ayrılanlarla yapılan söyleşilerde Öcalan'ın kadına bakışı anlatılıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7490977490970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.