Valilik: Gay-lezbiyen derneği Medeni Kanun'a aykırı

Gay ve lezbiyenlerce 1994'te toplumsal bir hareket olarak başlatılan KAOS GL, bu yıl tüzel bir kişilik kazanmak için harekete geçti. Ali Özbaş liderliğindeki gay ve lezbiyenler...

ANKARA - Gay ve lezbiyenlerce 1994'te toplumsal bir hareket olarak başlatılan KAOS GL, bu yıl tüzel bir kişilik kazanmak için harekete geçti. Ali Özbaş liderliğindeki gay ve lezbiyenler, 15 Temmuz'da Ankara Dernekler Müdürlüğü'ne başvurarak KAOS Gay ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği'ni kurduklarını iletti. Ankara Dernekler Müdürlüğü ise İçişleri'ndeki Dernekler Dairesi'ne danışarak oluşturduğu görüşünü, KAOS GL'ye iki aylık onay süresinin son günü, 15 Eylül'de bildirdi.
Ankara Vali Yardımcısı Selahattin Ekremoğlu imzalı yazıda "4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 56. maddesinde, 'hukuka ve ahlaka aykırı dernek kurulamaz' hükmü yer almaktadır. Adı geçen derneğin adında ve tüzüğünün amaç bölümünde, yukarıda belirtilen kanuna aykırılık tespit edilmiştir" denilerek derneğin feshi için dava açılması istendi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açacağı fesih davasını bekleyen KAOS GL Genel Sekreteri Ali Erol, "Avrupa Birliği süreci içinde Dernekler Yasası daha özgürlükçü bir çizgiye getirildi. Bu bana bir devlet refleksi gibi geliyor. Medeni Kanun'da gay ve lezbiyenlerin dernek kurmasına yönelik yasak yok. Tüzüğümüzde de ahlaka aykırı yön bulunmuyor. Eğer mahkeme kapatma kararı verir ve Yargıtay da bu kararı onaylarsa, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7579657579650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.