@ismailsaymaz

Valilik: Her isteyen Ermeni olamaz

Valilik: Her isteyen Ermeni olamaz
Valilik: Her isteyen Ermeni olamaz
İstanbul'da, din değiştirip Hıristiyan olan ve Ermeni kilisesine bağlandığı halde oğlunu Ermeni okuluna kaydettiremeyen annenin itirazı, İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından haklı bulundu. Radikal, davada İstanbul Valiliği'nin savunmasına ulaştı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da, sonradan din değiştirip Hıristiyan olan ve Ermeni kilisesine bağlanan, ancak “gizli soy kodu” uygulaması nedeniyle oğlunu Ermeni okuluna kaydettiremeyen annenin itirazı, İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından haklı bulunmuştu.

İstanbul Valiliği’nin davadaki savunmasına Radikal ulaştı. Valiliğin, anne N.B.E.’nin Ermeni Kilisesi’ne bağlanarak, bu inancı benimsemesini ve kilisenin verdiği belgeyi “Ermeni olmak” için yeterli bulmadığı, “Din ve ırk/milliyet farklı hususlar olup birbirine karine teşkil etmesi mümkün değildir” dediği ortaya çıktı. Savunmada ayrıca, soy kodu uygulamasının 1923’ten beri uygulandığı ifade edildi.

İstanbul Valiliği adına Elmas Turhan tarafından 21 Ekim 2013’te mahkemeye sunulan savunmada; 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre azınlık okullarında yalnızca aynı azınlık grubuna mensup çocukların okuyabileceği ifade edildi. Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Nüfus Müdürlüğü arasında yapılan yazışmalarda, anne N.B.E.’nin iddia ettiği gibi Ermeni asıllı olduğu bilgisinin yer almadığı belirtilerek, “Nüfus Müdürlüğü’nden gelen bilgiler doğrultusunda Özel Karagözyan Ermeni Okulu’na Ermeni asıllı olmaması sebebiyle kaydının yapılması mümkün değildir” denildi.

‘HERKES ERMENİ OLAMAZ!’
Savunmada davacının Ermeni Kilisesi’ne bağlanıp bu inancı benimsemesi yeterli bulunmayarak “Din ve ırk/milliyet farklı hususlar olup birbirine karine teşkil etmesi mümkün değildir” denildi.

Türkiye Ermeni Patrikliği’nin verdiği “Dinimizin gerektirdiği her türkü telkinat ve icabatın kendisi tarafından icra ve ikmal edilmiş ve bu belge kendisine verilmiştir” şeklindeki ihtida belgesi için de, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kilisenin kendi iç düzenini bilmesi mümkün değildir. Bu sebeple bu belgeye dayanarak, davacıyı Ermeni asıllı kabul ederek, oğlunun okula kaydının yapılması mümkün değildir” yorumunda bulunuldu.

Soy kodu uygulamasının İçişleri Bakanlığı’nı ilgilendirdiği, işlemin 1923’ten beri sürdüğü vurgulanarak, şöyle denildi: “Azınlık okullarına kayıt sırasında kayıt olacak öğrenci velisinin mahkeme kararı ile din, isim ve mezhep değiştirip değiştirmediğinin bilinmesi, 1923 yılından bu yana ‘Vukuatlı’ nüfus kayıtlarının gizli soy kodunun da Ermeni olması sebebiyle 2 çıkarılması gerekmektedir.”

İstanbul Valiliği’nin savunmasına rağmen mahkeme, bu işlemi iptal ederek, öğrencinin kayıt hakkını iade etti.


  http://www.radikal.com.tr/1165875116587510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ortadogu olunca - Volkan1

  ABD,AB,Kanada gibi demokrasisi gelismis ulkelerde kisilerin din,dil,irk vs sine devlet karisamaz.Herkesin anayasal haklaridir.Bizim gibi Ortadogu karmasasinda kaybolmus, iktidarin cikarlarina gore anayasayi,demokrasiyi,laikligi vs.yorumlayan ve uygulayan ulkelerde devlet kisilerin herseyine karisiyor,yonetiyor,kontrol ediyor.Ustune ustluk bunu cagdas normlara uygun oldugunu savunarak yapiyor halkini da bu yonde kandirabiliyor.Yorumcularin bazilarina bakinca halkin nasil inandigi da ortaya cikiyor zaten.

  Bir gün kapima yahovacilar dadanmislardi.. - baizzet1925_379

  Ben kendi dinimi uygulamiyorum, ikincisini ne yapacagim dedikten sonra bir daha gelmediler.

  Bir dini varken.. - baizzet1925_379

  ikinci din olsa ne olur olmasa ne olur. üçüncüsü belki daha iyi olabilir.. olmadi sil bastan !

  okuyalım, düşünelim ve yazalım - Dedemkorkut

  Değerli yorumcular: Doğrusu sorumluluk makamında olmayanlar için aleme nizamat vermek kolaydır. Valiliğin savunmasında yanlış yoktur. Allah düşünsün diye insana akıl vermiş ama düşünmeden sallamak adet olmuş. Ermenilik bir soyu ifade eder. Kilise veya hristiyanlık ta bir dini! Yani bir insan kiliseden hristiyan olduğuna dair belge almakla ermeni olamaz, hatta rum da olamaz. Sadece hristiyan olur. Çünkü dinle beraber ırk değişmez. Bu bir yana kanuna göre, "azınlık okuluna çocuğunu kaydettirecek velinin dinini değiştirdiğini mahkeme kararıyla ispatlaması ve gizli soy kodunun da 2 olması gerekiyormuş. Böyle bir durumda valiliğin "peki öyle olsun" demesi beklenemez. Ancak mahkeme verdiği kararla bayanın işini kolaylaştırmış onu ispat zorunluluğundan kurtarmış. İyi de olmuş. Türk ve kürt tartışması bundan çok faklı bir şeydir. Devletimiz, rum ve ermeni azınlıkları kabul ediyor ama asli unsur sayılan kürt, arap, laz gibi soyları anayasasında türk olarak görüyor. Bu yanlıştır ama haberle bir alakası yoktur.

  daha dün - berfukenan

  sayın arınç fişleme için ahlaksızlıktır vs demedimi,sayın arınç soykodlu fişlemeden ne zaman vazgeçeceksiniz.bakın bu sonuçları işte.demekki fişlemeye devam ediliyor.2023 hedefinizde fişleme ahlaksızlığından vazgeçmek varmı

  Hissetmek - iekanat

  Kendini Turk hisseden herkes Turktur, ama Ermeni, Kurt, Laz gibi hissedersen bozusuruz.

  Neden Olmasin - Bertan Atalay

  Mufredat bakanliktan verilmiyor mu? Neden Ermeni okuluna Turk/Hristiyan gidemesin? Ermeni okuluna, Turk/muslumanda gidebilmeli. Istanbul'da Robert Koleji diye bir okul yok mu? O okul ermeni vatandaslar icin kurulmus ve sonradan Turkiye'ye mal olmamis midir? O okuldan mezun olan bir cok musluman yok mu?