Valilik: İşkence görüntüleri eski

Valilik: İşkence görüntüleri eski
Valilik: İşkence görüntüleri eski
Nevşehir Valiliği, engelli bakım merkezindeki dayak görüntülerinin üç yıl öncesine ait olduğunu açıkladı.

NEVŞEHİR - Nevşehir Valiliği, bugün bazı yazılı ve görsel medyada yer alan haberlere ilişkin, engellilerin barındırıldığı bakım merkezinde 'Devletten para alıp özürlüye dayak atıyorlar' başlıklı haberlerin yer aldığı belirtilerek, görüntülerin yaklaşık üç yıl öncesine ait olduğu ve günümüzdeki durumu yansıtmadığını bildirdi.

Nevşehir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı yazılı ve görsel medyada Nevşehir'deki bir engelli bakım merkezi ile ilgili “Devletten para alıp özürlüye dayak atıyorlar” başlıklı haberde yer alan görüntülerin 3 yıl öncesine ait olduğu belirtilerek, habere konu olan iki bakım merkezinin, yapılan uyarı ve idari işlemler üzerine faaliyetlerini yürüttükleri binalardaki hizmetlerini sonlandırarak daha uygun yeni binaya nakledildiği kaydedildi.

Bir bakım merkezi için ise kapatma işlemi uygulandığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“13 Ocak 2013 Pazar günü ulusal düzeyde yayın yapmakta olan yazılı ve görsel medyada engellilerin barındırıldığı bakım merkezinde 'Devletten para alıp özürlüye dayak atıyorlar' başlıklı haber yer almıştır. Yazılı ve görsel medyada yer alan görüntüler yaklaşık üç yıl öncesine ait olup günümüzdeki durumu yansıtmamaktadır. Görüntülere yansıyan uygulamalarla alakalı gerek Valiliğimiz tarafından oluşturulan komisyon, gerek Bakanlık müfettişleri gerekli soruşturmaları yürütmüş, sorumlular hakkında gerekli soruşturmalar yapılmıştır. Bakım merkezlerinin haberli ve habersiz denetimleri de ilgili bütün kurumların katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Son dönemde yapılan denetimlerde özürlülere karşı herhangi bir kötü muamele ve istismar olayı ile karşılaşılmamıştır.” (aa)


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Bugün

  ,

  Yayın

  ,

  Pazar

  ,

  Para

  ,

  engelli

  ,

  Karşı