'Valilikteki uyarıya soruşturma açılsın'

Öldürülen AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, son yazısında bir İstanbul vali yardımcısıyla iki kişi tarafından 'yazıları nedeniyle uyarıldığını' yazmıştı.

ANKARA - Öldürülen AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, son yazısında bir İstanbul vali yardımcısıyla iki kişi tarafından 'yazıları nedeniyle uyarıldığını' yazmıştı. Bu iddianın üstüne yeterince gidilmediğini düşünen Ankara Barosu, İçişleri Başkanlığı'na başvurarak Dink'i 'uyaran' kişiler hakkında disiplin ve ceza soruşturması açılmasını istedi.
Dink, 12 Ocak 2007 tarihli 'Neden Hedef Seçildim' isimli makalesinde, İstanbul Vali Yardımcısı'nın kendisini bir yazısı nedeniyle valiliğe çağırdığını, görüşmede Vali Yardımcısı ile odada bulunan iki kişiden erkek olanının, "Toplumun tepkisini üzerinize çekebilirsiniz" diyerek defalarca uyardığını yazmıştı. Ankara Barosu'nun dilekçesinde, konuya ilişkin olarak açıklama yapan İstanbul Valisi Muammer Güler'in, 24 Şubat 2004 tarihinde gerçekleşen görüşmeyi doğruladığı, ancak bu görüşmede bir tehdit değil, uyarının söz konusu olduğunu; Ermeni Patriği 2. Mesrob'a yapılabilecek olası baskı ve tehdit konusunda bilgi alışverişinde bulunulduğunu aktardığı anımsatıldı.
'Hangi görev, hangi yetki?'
'Söz konusu konuşmayı Hrant Dink'in tehdit olarak algıladığı'nın öne sürüldüğü Ankara Barosu'nun dilekçesinde, "Sayın 2. Mesrob'a yönelik baskı ve tehdit konusunda merhum Dink ile bilgi alışverişinde bulunulması tarafımızdan anlaşılamamıştır" denildi.
Dilekçede, 'odada bulunan iki kişinin ne görev yaptığı, Dink'ten bir takım belgeler istenmesine rağmen neden bu belgelerin incelenmediği, vali yardımcısının neden iki kişiyi kendisinin yakını olarak tanıttığı ve hangi görev ve yetkilerle bu kişiler önünde Dink'le görüştüğü konular hakkında' bilgi istendi.
Ermeni Patriği 2. Mesrob'a yönelik baskı ve tehditler konusunda neden Hrant Dink'in bilgilendirildiğinin de sorulduğu dilekçede, 'uyarı'yı yapan İstanbul Vali Yardımcısı ve yanındaki iki kişi hakkında disiplin ve cezai soruşturma başlatılması talep edildi.