Valilik'ten 'ağır Roman'

Valilik'ten 'ağır Roman'
Valilik'ten 'ağır Roman'

Romanların Sancaktepe deki yeni hayatında elektrik ve su yok. Halime, günlüğü 3-5 liraya hurda topluyor. Çocuklar okula gitmek istiyor.

Meclis, Bursa'da yaşayan Romanlarla ilgili bilgi istedi, Valilik yanıt verdi: Bir meslekleri yok. Uyuşturucu ticareti ve hırsızlıkla geçiniyorlar.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Bursa Valiliği, TBMM’ye gönderdiği bir yazıda Roman asıllı vatandaşlarla ilgili şaşırtıcı ifadeler kullandı. Bursa Valiliği’ne göre Ebu İshak ve Selimzade mahallelerinde yaşayan Roman vatandaşların genelinin yasal gelir getirici bir sanat ve mesleği yok. Bu nedenle Romanlar, uyuşturucu ticareti, hırsızlık, yankesicilik, kapkaç, gasp gibi suçları işleyerek hayatlarını sürdürüyor.
TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran bir vatandaş, Bursa’nın Yıldırım ilçesi Meydancık Mahallesi’nde yaşayan vatandaşları şikâyet etti. Vatandaş dilekçesinde, “Roman mahallesinin yıkılmasıyla yaşantımız çekilmez hale geldi. Bizim yeni komşularımız olan Romanların her gün kavga gürültüsünden, silahların ateşlenmesinden bıktık, usandık. Uyuşturucu alışverişi göz göre göre köşe başlarında yapılıyor” dedi. Güvenlik güçlerinin ‘her şeyin farkında’ olduğunu iddia eden vatandaş, Meclis’ten sorunlarına ‘çözüm’ bulmasını istedi.

Roman öğrenciler ayrı sınıfa!

Valilik önce ‘gözlemlemiş’

Konuyu gündemine alan Meclis Dilekçe Komisyonu, Bursa Valiliği’nden bilgi istedi. Valilik’ten gelen cevapta Osmangazi ilçesi Ebu İshak Mahallesi’nde bulunan bazı sokaklarında Roman vatandaşların yoğun olarak ikamet ettiği ancak Büyükşehir Belediyesi’nce kentsel dönüşüm projesi kapsamında evlerinin yıkılmasının ardından, Roman vatandaşların birçoğunun yine aynı mahalleye yakın olan Elmasbahçeler, Demirtaşpaşa, Kayhan, Yeşil, Selimzade, Hacıseyfettin ve Meydancık’a taşındığı belirtildi. Valilik’ten Meclis’e gönderilen cevapta şöyle denildi:
“Bu zamana kadar gerek yapılan çok yönlü çalışmalarda gerekse vatandaşlarca yapılan ihbarların değerlendirilmesi neticesi, gerek Ebu İshak Mahallesi’ne gerekse Selimzade, Meydancık gibi mahallelere taşınan Roman vatandaşların genelinin yasal gelir getirici herhangi bir sanat ve mesleklerinin olmadığı, bu sebeple gerek uyuşturucu ticareti ve gerekse kendilerine kazanç sağlayıcı olarak gördükleri hırsızlık, yankesicilik, kapkaç, gasp gibi suçları işleyerek hayatlarını sürdüklerinin gözlemlendiği...” 

Valiliğin dilinden ‘Doğu’ da nasibini aldı 

Valilik, Osmangazi ilçesi Ebu İshak, Elmasbahçeler ve Kayhan mahalleleri ile Yıldırım ilçesi Hacı Seyfettin, Meydancık, Selimzade ve Yeşil mahallelerinde Doğu ve Güneydoğu illerinin yanı sıra çevre illerden uyuşturucu madde getiren ‘torbacı’ların da bulunduğunu belirtti. Valilik’ten Meclis’e verilen bilgide bu bölgelerde 2012 yılı içerisinde 54 şahsın 47 bin 660 adet uyuşturucu Ecstasy hap, 15 kilo 275 gram esrar 6 kilo 227 gram bonzai maddesi ile birlikte ele geçirildiği, 42 kişinin de tutuklandığı belirtildi. Yanıta göre 2013 yılı içerisinde ise 37 şüpheli şahıs, 594 adet Ecstasy hap, 1 kilo 354 gram uyuşturucu bonzai maddesi ile birlikte yakalandı. Adli makamlara sevk edilen 32 kişi tutuklandı.

AB raporunda Roman tespitleri

2012 tarihli Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nun ‘Roman’ bölümü:
Roman vatandaşların çocuklarında okulu bırakma ve devamsızlık oranları yüksek olmaya devam etmiştir.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İŞKUR, Roman vatandaşların kamu yararına ait geçici işlerde istihdam edilmeleri yönünde çaba göstermiştir. Ayrıca Roman vatandaşlara mesleki eğitim sağlanmıştır.
Verilen kursların ve sağlanan Roman vatandaşların, düzenli ve kayıtlı bir işe erişimleri sınırlı düzeyde kalmıştır ve Roman vatandaşlar önyargı ve ayrımcılığa maruz kalmaya devam etmiştir.Roman vatandaşlar, bazı durumlarda nüfus cüzdanları olmadığı için, sağlık hizmetlerine erişim ve kötü barınma koşulları nedeniyle sorunlar yaşamıştır.
Sorunların çözümü için sistematik bir yaklaşım gerekmektedir. Nefret söylemleri ve nefret suçlarıyla mücadeleye ilişkin mevzuata ihtiyaç vardır.

Son yedi yılda 10 bini yerlerinden edildi

Avrupa Roman Hakları Merke-zi’nden Türkiye İnsan Hakları Gözlemcisi Hacer Foggo’nun verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin yedi bölgesini kapsayan ERRC/HYD/EDROM araştırmasında görev alan araştırmacılar, Roman nüfusunun 4,5–5 milyon olduğunu tahmin ediyor. Avrupa Konseyi’nin Romanlar ve Gezginler Bölümü tarafından 2010’da yapılan araştırmaya göre 71 milyon 892 binlik Türkiye nüfusunun yüzde 3.83’ü Roman.
Sadece 2006 -2013 yılları arasında 10 bini aşkın Roman vatandaş yerinden edilmiş durumda. Kentsel dönüşüm, kentsel yenileme ve gecekondu dönüşüm projeleri kapsamında İstanbul ’da 2006 yılında Sulukule’de 650 Roman aile, Küçükbakkalköy’de (Ataşehir) 140 Roman aile, Kâğıthane ilçesinde yaklaşık 60 Roman aile, 2013 yılında Gaziosmanpaşa Sarıgöl’de 600’ü aşkın aile, 2006 yılından beri Bursa Kamberler’de 200’ü aşkın aile, İzmir Örnekköy Roman mahallesinde 20 aile yerinden edildi. 2013 yılında Sakarya’nın Sapanca ilçesi Gazipaşa Mahallesi’nde oturan 400’ü aşkın Roman ailenin evi çok cüzi paralarla kamulaştırıldı.
Samsun’da TOKİ’ye yaptırılan 200 Evler Mahallesi’ndeki konutlarda oturan 314 Roman aile ise icralık oldu. Konutların taksitlerini ödeyemedikleri için icra ve tahliye ihbarnamesi gönderilen aileler, evlerinin ellerinden alınmasından korkuyor.
Foggo, “Yoksul Romanların yaşamlarını yeniden kurmak için gerekli olanaklardan yoksun bırakılmaları; sosyal hayatlarını, kültürlerini, kullandıkları dili, her seferinde başka bir yerde yeniden ortaya çıkarmaya çalışmaları onları sosyal, kültürel çözümsüzlüğe itmektedir. Yerinden edilen Romanlar daha da derin bir yoksulluk ve çözümsüzlükle karşı karşıya bırakılmışlardır” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1152385115238518

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ayıp - Efemberg

  Alimleri ve de bilginleri yetiştiren Saygı Değer Öğretmenlerim... Zaten bu yazacaklarımın sizlerle alakalı olmadığını burdan sizlere söyleyecek kadar ukalalık yapmam kesinlikle ne haddime... Ey Okul Müdürü ve de Saz Arkadaşları Sizler öncelikle bu davranışınızla bu kutsal göreve layık olduğunuzu düşünüyor musunuz?Sizlerin görevi bu kutsal topraklarımıza vatanımıza hayırlı evlatlar yetiştirmek değil mi?Sizler bu uygulamanızla hayırlı evlatlardan ziyade potansiyel suç makinaları yetiştirme adına vatana hainlik edebileceğinizi hiç düşündünüz mü?Sizlere öğretmenim demem diyemem çünkü beni yetiştiren vatana millete hayırlı bir evlat olmamı sağlayan değerli öğretmenlerime saygısızlık edemem.Saygı değer devlet büyüklerimin yerinde olsam sizleri vatan hainliğinden dolayı adli yollarda yargılardım...

  Gelip misafirimiz olun.. - cetin16

  Bu kadar da olmaz diyenler lütfen gelip bu mahallerde birkaç gün misafirimiz olun ve yaşam ne kadar huzursuz hale geldi görün. Bir hafta önce 10 yaşlarında bir çocuğun elinden zorla telefonunu aldıklarına şahit oldumÖnceki gn 17 yaşında bir genç yine telefonu için öldürüldü. Hergün sokaklarda benzer suçlar işleniyor. Evlerin çoğu satılık, insanlar kaçıyor. Evlerinden bedelsiz yere edildikleri de gerçek değil.Karşılığını fazlasıyla aldılar, kendilerine yeni evler arabalar aldılar.ama gören yok.Buralarda yaşamayan bilemez.

  Vali - Turkuvaz

  İşte kültürel birikimden, merhamet duygusundan uzak olmanın sonuçları. İnsanlara iş sağlamak, çocukların okula gitmesi için ortam oluşturmak senin işin değilmi ? Bunların birtek yöntemi var: İnsanlara cepheden saldırı yaparak, sorunları başkalarına yüklemek ve kendilerini temize çıkarmaya çalışmak. Daha fazla kirlendiklerinin farkında değiller. Yahu sizin %50 değil, %70 oyunuz olsa ne olur. İnsanlıkla uzaktan yakından ilginiz yokki. Oy insanlık değildir.

  ...... - L09

  Valiliğin yazısındaki uslup ve ifadeleri hep beraber eleştirelim.Ancak bu var olan gerçeği değiştirmiyor.Romanlar arasındaki işsizliğin Türkiye ortalamasından çok çok daha fazla olduğu bir gerçektir.İşsiz ve aşsız kalan adamın seçenekleri sınırlıdır.Asıl eleştirilmesi gereken devletin istihdam politikaları olmalıdır.Türkiyedeki toplumsal sorunların büyük kısmı ekonomik sorunlarla iç içedir.Valiyi ırkçılıkla suçlayınca bu sorunlar çözülmüyor.

  İttihatçı - vancetti

  Çözüm belli, tüm Romanları ve Kürtleri hatta Lazları Ermeniler ve Rumlar gibi yok edelim!. 21. yy da devletin temsilcisi böyle konuşabiliyorsa, söyleyecek söz bile bulamıyorum. Hatta açık kalan ağzımı bile kapatamıyorum. Bu mudur sizin milli birlik ve beraberliğiniz. Ben bu mantığın 1945 te bir daha geri dönmemek üzere tarihin çöp sepetinde atıldığını düşünüyordum. Dünya da dolaşan bir kaç hortlağı hariç.

  Faşizm Belası - X120

  Dünya vebayla, cüzzamla, çiçek hastalığıyla baş edebildi ama şu ırkçılık denen belaya bir çare bulamadı. Romanlar bu topraklarda Türklerden daha eskidir, kimi kimin yerinden kovuyorsunuz? Bu insanlara iş verilmiyor, evlerinden çıkarılıyorlar, dışlanıyor aşağılanıyor, şehir dışlarına sürülüyorlar. Giderek daha seçeneksiz bırakılıyor bu insanlar. Kentsel dönüşüm adıyla yapılan nezihleştirme projeleri, talan-rant projeleridir. Fakir fukarayı evinden eden, birilerini zengin eden projelerdir. Aklı, vicdanı, insanlığı olan hiç kimsenin duyarsız kalmaması gereken girişimlerdir.

  nasyonalizm - sabahattinali

  vatandaşlarına eşit davranması gereken bir yetkilinin vatandaşların etnik kökenine bakarak potansiyel suçlu ilan etmesinin tek bir adı vardır oda nasyonalizmdir..ildeki en yetkili bunları söylüyorsa roman vatandaş çocuğunu okula gönderemeyecektir.çünkü dışlanacaktır. hasta olduğunda sağlık hizmeti alamayacaktır. ötelenecektir.iş bulma çalışma imkanları zorlaşacaktır..insanları vebalı muammelesi yapıp ötekileştirdikten sonra onları potansiyel suçlu ilan etmek suçun koşullarını olgunlaştırıp infaz etmeye benzer.. dilerim kamu görevlilerindeki sakat bakış açısı değişir.vatandaşlarının kimliklerine göre sınıflarına göre değil bu ülkenin eşit özgür yurttaşları olarak görme olgunluğuna erişirler.