@omererbil

Valilikten tuhaf yanıt: Abartmayın

Valilikten tuhaf yanıt: Abartmayın
Valilikten tuhaf yanıt: Abartmayın
Antik Skepsis kentinin tam karşısında maden ocağı açılmasına bilirkişi "Maden ocağı hem tarihi hem de bölgede şu anda yaşayanları tehdit eder" diyerek karşı çıktı. Valilikten köylülere yanıt geldi: Abartmayın. Böyle yaklaşımlarla bir yere varılmaz.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi Kurşunlu Köyü’nde, Killiktepe mevkiinde Zafer Madencilik şirketi tarafından feldspat maden ocağı açıldı. Antik Skepsis kentinin dibinde açılan maden ocağı hem arkeolojik alanı hem de köyü tehdit ediyor. Çanakkale Arkeoloji Müzesi ve mahkemenin tayin ettiği bilirkişi bölgede maden ocağı açılmasının doğru olmadığı görüşünde birleşti. Ancak Çanakkale Koruma Kurulu maden ocağına onay verdi. Kurşunlu Muhtarlığı raporları göstererek Çanakkale Valiliği’ne itiraz etti. Çanakkale Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör ise mahkemesi devam eden köylülerin itirazına şu garip cevabı verdi: “Rapor içeriğinde yazılanlara göre memlekette hiçbir yerde madencilik faaliyeti yapılmaması gerekir. Abartılı gerekçelerle ve bu tarz yaklaşımlarla bir yere varılamayacağı değerlendirilmiştir.’’

Troia kralları yönetti

Skepsis antik kenti 1993 yılında Edirne Koruma Kurulu kararı ile 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. Antik kaynaklara göre Troia Kralı Priam’ın soyundan gelen iki aile burada hüküm sürdü. MÖ 5. yüzyılda Mania isimli bir kadın hükümdar bölgeyi yönetti. Skepsisli Demetrios, filozof Aristarkhos ve Metrodoros’un yaşadığı kent, Bizans döneminde de piskoposluk merkezi oldu. MS 787’deki İznik konsülüne piskopos göndermediği için önemini yitiren kent, zamanla tarih sahnesinden silindi. 

Patlayıcılar şansa, tarihi eserler maden ocağına emanet!

Maden ocağı hikâyesi ise 2011 yılının son ayında başladı. 1. derece arkeolojik sit alanı olan antik kentin bitişiğinde, Killiktepe’de feldspat maden ocağı açılması istendi. Çanakkale Arkeoloji Müzesi uzmanları sit alanı ile komşu olan bu tepede sondaj kazıları ile bir araştırma yaptı. Hazırlanan raporda bir çok keramik, seramik parçaları su künkleri bulundu ve sit alanının genişletilmesi istendi. Konu, başkanlığını Prof. Coşkun Özgünel’in yaptığı Çanakkale Koruma Kurulu’nun gündemine geldi. Troas antik kentinde Apollon Tapınağı’na TIR çıkaran Kurul Başkanı Özgünel’in de bulunduğu toplantıda Çanakkale müze yetkilisi maden ocağı açılmasına itiraz etmesine rağmen kurul maden ocağına onay verdi. Hem de inanması güç bir karar ile: ‘‘Sahaya ulaşımın sağlanması esnasında ağır iş makinelerinin yaratacağı titreşimin arkeolojik eserlere zarar verebileceği ihtimali nedeniyle yeni yolun kullanılması, çalışmalar sırasında herhangi bir taşınır taşınmaz kültür varlığına rastlanması durumunda en yakın mülki amirliğe haber verilmesi kaydıyla uygundur.’’ Yani maden ocağında ağır taşıtların vereceği titreşimi düşünen kurul, maden ocağında kullanılacak patlayıcı maddeleri hesaba bile katmadı. Diğer yandan ise çıkacak kültür varlığının inisiyatifini de maden ocağı yetkililerine bıraktı.

‘Köy heyelan ve sel tehdidi altında kalır’


İzin verilen maden ocağı 1. derece sit alanına 75 metre, Kurşunlu Köyü’ne ise 100 metre mesafede bulunuyor. 2013 yılında Killiktepe’den büyük bir toprak parçası köyün üzerine doğru kaydı. Oluşan heyelandan sonra köylüler taş ocağının köylerine zarar vereceğini ve aynı zamanda tarihi eserlerin de yok olacağını belirterek Bayramiç Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme arkeolog Yrd. Doç. Dr. Veysel Tolun ile çevre mühendisi Hakan Güngör’ü bilirkişi tayin etti. Raporda şu hususlara dikkat çekildi: ‘‘Feldspat ocağı ormanlık alanda bulunmaktadır. Bu alan ile tepenin eteklerinde bulunan evler arasında yaklaşık 100 metre mesafe vardır. Ormanda ağaçların kesilmesi ile oluşacak riskler vardır. En başta görüntü kirliliği oluşacaktır. Flora - faunaya zararlı etkisi olacaktır. Ormanda yaşayan hayvanların yaşam alanları kısıtlanacaktır. Tepe dik yamaç olduğundan deprem, su baskını, toprak çökmesi gibi doğal afetlerde evlerin etkilenmesi muhakkak olacaktır. Yönetmeliklere kesinlikle uyulması gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır.’’ Raporda sit alanı olan antik kentin görünümünü ve çevreyle uyumunu korumak için ‘yeterince büyük bir koruma alanının içine alınarak’ tescillenmesi de önerildi. Diğer yandan sit alanı olması açısından da raporda, ‘‘1. derece arkeolojik sit sınırının çevresi, 2863 sayılı yasanın 8. maddesinde ‘Koruma alanlarının tespitinde korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının görünümlerinin ve çevreleri ile uyumlarının muhafazası için yeteri kadar korunma alanına sahip olmaları dikkate alınır” ifadesi uyarınca bu tehlikeden korunacak büyüklükte koruma alanı ile çevrilerek tescillenmesi böyle bir tehlikeden kenti koruyacaktır’’ denildi. Köy muhtarı bilirkişi raporuyla birlikte Çanakkale Valiliği’ne taş ocağının durdurulması için müracaat etti. Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör imzası taşıyan cevabi yazıda ise şöyle denildi: ‘‘Rapor içeriğinde yazılanlara göre memlekette hiçbir yerde madencilik faaliyeti yapılmaması gerekir. Abartılı gerekçelerle ve bu tarz yaklaşımlarla bir yere varılamayacağı değerlendirilmiştir.’’


  http://www.radikal.com.tr/1164140116414014

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kurşunlu Köyünü Sevindiren Karar - user476199

  Kurşunlu'da Zafer Madencilik tarafından işletilen feldspat madenine karşı açılan ?ÇED gerekli değildir? kararının iptali ve Kurşunlu'daki maden ocağının ruhsatının iptali ile ilgili iki davada sonuçlandı. İdare Mahkemesi, hem ?ÇED Gerekli değildir? kararını hem de maden ruhsatını iptal etti. Köylerinde, evlerinin hemen üzerine kurulan feldspat maden ocağı ile yaşamları değişen, Kurşunlu köylüleri mahkemeden gelen kararla sevindi. Bir anda daha önce hiç içinde olmadıkları, ya da sadece televizyondan izledikleri eylemleri, gelecekleri, doğaları ve yaşam alanları için yapan, eylemleri sırasında da sadece Çanakkale'den değil, çevre il, ilçe ve köylerden de büyük destek alan, internet üzerinde de takip edilen ve destek gören Kurşunlu köylüleri, mücadelelerini hukuk zaferi taçlandırdılar.

  Kurşunlu Köyünü Sevindiren Karar - user476199

  Kurşunlu'da Zafer Madencilik tarafından işletilen feldspat madenine karşı açılan ?ÇED gerekli değildir? kararının iptali ve Kurşunlu'daki maden ocağının ruhsatının iptali ile ilgili iki davada sonuçlandı. İdare Mahkemesi, hem ?ÇED Gerekli değildir? kararını hem de maden ruhsatını iptal etti. http://www.evrensel.net/haber/84667/kursunlu-koyunu-sevindiren-karar.html#.U3vltC9R8Tk

  olmaya devlet cihanda... - caglarkarademir

  Vali yerine keske bir kaymakAm olsaymis karar verme pozisyonunda olan...

  kısır döngü - chnclk

  ülkemizde bu işler böyle yürüyor. pamukova hızlı tren kazasını hatırlayın, bilim adamlarımız, demir yolu uzmanlarımız olmaz bu hızı kaldırmaz bu raylar demişlerdi ne oldu peki, Erdoğan yeşil ışığı elleriyle yaktı, sonuç ne oldu? 41 ölü, 89 yaralı. deliller karartıldı, makinistler (suçlu onlarmış gibi) hafif cezalar ile kurtuldu. 8 yıl geçti dava 2012de zaman aşımına uğradı. 41 kişi öldüğü ile kaldı. insan canından daha ucuz ne var ki ülkemizde.. Samsun'da dere yatağına toki yapılmaz denildi ama ne oldu yapıldı ve 9 kişi öldü sel baskınında. sayıştay nerede idi? neden müsade etti? bu devlet için insanların bir değeri var mı?

  cehaletle gurur duymak marifet oldu - keryil

  yorum sayfalari, haberler, sokakta konusulanlar... her yerde gorebiliyoruz artik bunu. cehaletiyle gurur duyup bunu yerine gore "halkcilik" veya "ahlak" zannedenler var. bireysel ozgurlukleri "bati ozentiligi", bilimsel yontemi "entel dantel muhabbeti" addedip, ilkkokul seviyesinde bir bilgi ve bilincle hareket edip de egitimsiz bir halkin (yok ortaokul seviyesindeki egitim ortalamamiz dusuk degildir diyorsaniz bilemiyorum) gozune girmeyi "hizmet" zannediyorlar. "abartmayin"mis. neyin abarti olduguna karar verecek nasil bir egitimin, nasil bir sifatin var ki senin? o karar uzmanlara ait. diyebilirsin ki ben insan canini da tarihi de hicbir seyi de umursamiyorum para kadar, ucunda para varsa her risk abartidir; bunu cik efendi gibi soyle. ya da sus. zaten istediginizi soylemeyen on tane filan bilirkisi kalmis, onlari da yakinda halledersiniz, yine "tabi canim word belgesinin metadatasina bakinca kimin yazdigi kesin anlasilir" diyen o "bilge" bilirkisilere kaliriz.

  vali yardımcısı. - sktk60

  abartmayın diyen vali yardımcısına soruyorum hayatında hiç maden ocağı gördünmü? hiç dinamit atılan maden ocaklarının yakınında bir köyde yada bir evde bir hafta kaldınmı? eğer ne olduğundan haberin yoksa bu maden işletmesi işine karışma bütün günah vebal senin üstüne kalır eğer o maden ocağını işletmeye kararlıysanız ordaki yerleşmiş köylülerin yerlerini evlerini istimlak edin gerçek değerlerini köylülere ödeyin o köyü oradan taşıyın yok bunları yapamıyorsanız maden ocağının işletme haklarını iptal edin nedenmi orda yaşayan köylülere işkence etmeyin bunun için.

  Zihniyet dünyası - erdal mirza

  Bu sözler ülkenin geldiği zihniyet dünyasına çarpıcı bir örnek"Hiç bir şey paradan değerli değildir".İlkel çağlarda yaşamak için her hangi bir değer tanımadan"varkalma" savaşı gibi.Tarih,toplumsal değerler,güvenlik;bunlar sömürmenin,para kazanmanın önünde engel ise tahrip et,yık!İşin acı tarafı bu zihniyetin toplumun büyük çoğunluğu tarafından meşru görülmesi.İşte "ileri demokrasinin"geldiği nokta.