Valinin hedefi kültür kenti Trabzon

Trabzon'da akşam saatleri... Valilik çalışanlarının çoğu için mesai bitmiş. Hükümet Konağı'nın girişi sessiz. Ancak bir üst kata çıkınca bir hareketlilik göze çarpıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

TRABZON - Trabzon'da akşam saatleri... Valilik çalışanlarının çoğu için mesai bitmiş. Hükümet Konağı'nın girişi sessiz. Ancak bir üst kata çıkınca bir hareketlilik göze çarpıyor. Kentin yeni Valisi Nuri Okutan, hâlâ makamında. Ellerinde dosyalar, odasına sürekli birileri girip çıkıyor. Vali Okutan her ayrıntıyla ilgili sorular soruyor. Kendi deyimiyle Trabzon'a atandığını duyunca dizleri titreyen Okutan hedefini "Trabzon'un kültürel, sosyal yönden daha iyi anılacağı bir gelecek bekliyorum" diye özetliyor.
En son Hrant Dink suikastının tetikçi ve azmettiricilerinin yaşadığı kent olarak gündeme gelen ve cinayet sonrası yaşananlar nedeniyle görevinden alınan Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir'in yerine atanan Nuri Okutan, üç gün önce görevine başladı.
Görev yaptığı yerlerdeki başarılı projeleriyle ön plana çıkan Vali Okutan'ı eski görev yeri Sakarya'dan büyük bir kalabalık uğurladı. Okutan'ı Trabzon'da da kalabalık bir grup karşıladı. Valiyi görenlerin ilk tepkisi 'ne kadar da gençmiş' oldu.
Okutan, Trabzon'a gelmeden kentle ilgili araştırmalara başlamış. Vali'nin masasında daha ilk günden okulların ÖSS derecelerinin yer aldığı bir liste duruyor.
Siirt, Sakarya, Trabzon...
Vali, Trabzon'a atandığında neler hissettiğini şöyle anlatıyor:
"Siirt'e giderken, orada da terör vardı. Köye dönüş çalışmaları vardı. Yaraları sarmak gerekiyordu. Yüksek tempolu bir çalışma dönemi geçirdik. Sakaryada depremden kurtulma aşamasında olan bir ildi. Yapılacak çok şey vardı. Sakarya'da geldiğimiz aşamada nefes alacak kadar bir vaktimin kalmasını bekliyordum. Ancak Trabzon işi çıkınca nefes almayı bırakarak eski tempoya geri döndük. Aslında yeni bir başlangıç yapmaya tam hazır değilim diye düşünüyordum. Atandığımı ilk duyduğumda dizlerimin titrediğini hissettim. Ancak sonra Trabzon'la ilgili araştırmalar yapıp bilgim arttıkça rahatladım. Gelmeden önce heyecandan uyuyamadım. Sabah dörtte kalktım. Ancak bugün Trabzonlulardan çok olumlu bir elektrik aldım. Tek sorun doğru iletişim kurabilmek. Doğru iletişim kurulsa artık kimse beni tutamaz. Bana burada halkı hareketlendirinceye kadar uyku yok."
Okutan'ın öncelikli hedeflerinden biri de kentte yükselen şiddeti önlemek için yapılacak çalışmalar. Şiddete karşı koymanın yollarını arayacaklarını söyleyen Okutan "Toplum ve şiddet konulu paneller yapılmasını düşünüyorum. Çocuk istismarıyla da ilgili anne babalara ve rehber öğretmenlere eğitim verilmesi gibi planlarım var" diyor.
18 okul yolda
Bundan önce çalıştığı illeri özellikle eğitim alanında üst sıralara taşıyan ve bu sebeple ödül alan Okutan'nın Trabzon'da da öncelikli amacı eğitim. Kentin yeni valisi, Trabzon'un çalıştığı diğer illere göre eğitimde daha iyi durumda olduğunu anlatarak, "Okulöncesi eğitimden ilk ve ortaöğretime hatta yüksek lisansa kadar planlarım var. Burada 18 hayırsever okul yaptırmak için arsa bekliyor" diye konuşuyor.
Trabzon'u şimdiye kadar gündeme gelmeyen yanlarıyla gündeme getirmeyi hedeflediğinin altını çizen Vali Okutan "Trabzon'un kültürel, sosyal yönden daha iyi anılacağı bir gelecek bekliyorum" diyor. Okutan, meslek edindirme programlarıyla işsizliğe de çözüm üretme amacında. Vali'ye göre Trabzonlularla anlaşamayacağı tek nokta bireysel silahlanma.