Valisinden televizyon yöneticisine, dalga geçer gibi yanlış bilgi verdiler

Valisinden televizyon yöneticisine, dalga geçer gibi yanlış bilgi verdiler
Valisinden televizyon yöneticisine, dalga geçer gibi yanlış bilgi verdiler

BBPteşkilatı Yazıcıoğlu?nun mitinglere yetişmesi için ?para denkleştirip? helikopter kiralamıştı. FOTOĞRAF: ASIM SALMAN / AA

Kazanın ardından her kafadan bir ses çıktı: 'Yazıcıoğlu iyi, şuuru açık'... 'Enkaza ulaşılamadı'... 'Başhekimle konuştum, Yazıcıoğlu'nun durumu kritikmiş'... 'Yazıcıoğlu'na telefonla ulaştım, yaralı olduğunu söyledi...'

ANKARA - BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun bulunduğu helikopterin düştüğü haberiyle birlikte Türkiye tam bir bilgi kirliliği skandalıyla karşılaştı. Kaza haberi önceki gün saat 16.29’da Anadolu Ajansı tarafından flaş olarak duyuruldu. Bunun ardından geçen iki saat boyunca, tam bir bilgi kirliliği yaşandı. Başlangıçta, inişe geçerken Yozgat’ın Yerköy ilçesi yakınlarında düştüğü bildirilen helikopterin, aslında Kahramanmaraş’tan kalktıktan sonra Kahramanmaraş il sınırlarında düştüğü ortaya çıktı. Kayseri ve Kahramanmaraş valilerinin helikopterin bulunduğuna ve yaralıların iyi olduğuna dair açıklamaları umutlandırdı, ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün enkaza henüz ulaşılamadığını açıklaması kafaları karıştırdı. Kriz yönetimi skandalına Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’nin olaydan yaklaşık iki saat sonra yaptığı ‘Yazıcıoğlu’na ulaşıldığı, yaralı ve şuuru açık olduğu’ açıklaması damga vurdu. Valilerin yanı sıra yerel gazeteciler de televizyonların canlı yayın bağlantılarındaydı. Kay-TV?Genel Müdürü, hastane başhekiminden aldığı bilgiyi ‘aktarıyordu’: “Bu en son bilgi. Hastaneye kaldırılmışlar.?Yazıcıoğlu’nun durumu kritikmiş...”

Nereye düştü?
Kaza ve sonraki iki saatte, bilgi akışı konusunda yaşanan akıl almaz gelişmeler şöyle:
16.29: Anadolu Ajansı Yazıcıoğlu’nu Kahramanmaraş’tan Yozgat’a götüren helikopterin iniş sırasında kaza geçirdiği ve helikopterdeki beş kişinin yaralandığı bildirildi.
16.41: TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, “Bu bilgi bize de geldi. İHA muhabiri İsmail Güneş heliktopterde imiş. Bu arkadaş 112’yi arayarak ‘Helikopter düştü yaralıyız’ demiş. Sonra şarjı bitmiş” diye konuştu.
16.42: Anadolu Ajansı, Yazıcıoğlu’nun helikopterinin Yozgat’ın Yerköy ilçesi yakınlarında düştüğünü Yazıcıoğlu’nun da aralarında bulunduğu 5 kişinin yaralandığını bildirdi.
16.56: Sağlık Bakanlığı yaralıları getirmek üzere Ankara’dan bir ambulans helikopter gönderildiğini açıkladı. Bakanlığın, uçakta bulunan İHA Muhabiri İsmail Güneş’in 112 acil servisi aramasıyla harekete geçtiği bildirildi. Bu sırada Anka Haber Ajansı’nın geçtiği bir haberde, Güneş’in, “Helikopter düştü, benim dışımda herkes öldü galiba” dediği bilgisi yayıldı.
17.21: Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, helikopterin Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Çardak beldesi yakınlarında düştüğünün belirlendiğini söyledi.

Canlı yayında telefon
17.32: Emniyet yetkilileri de helikopterin Çardak ilçesi yakınlarındaki Kınıklı bölgesinde düştüğünü duyurdu.
17.33: BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, canlı olarak yayımlanan basın toplantısında bir yandan gazetecilere aldıkları haberleri aktarıyor, bir yandan da elinde telefon, yetkililerden bilgi alıyordu. Topçu, telefonla görüştüğü Kahramanmaraş Valisi’nin kendisine verdiği bilgiye dayandırarak, Yazıcıoğlu’nun ambulansla Göksun Devlet Hastanesi’ne hareket ettiğini ve durumunun iyi olduğunu açıkladı. Aynı dakikalarda Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır da Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin Berit Dağları Hacıömerli Köyü civarına düştüğü bilgisi geldiğini duyurdu. Yozgat İl Emniyet Müdürü Ekrem Nalcı da beş dakika sonra Hacı Ömerli Köyü mevkiinden sinyal alındığını açıkladı. 

‘Bulundu, şuuru açık’
17.40: Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, “Bana gelen bilgilere göre, kurtarma ekipleri olay yerine ulaştı. Muhsin Yazıcıoğlu yaralı, şuuru açık. Arkadaşlar kendisini hastaneye ulaştıracaklar. Henüz hastaneye kaldırılmadı” diye konuştu. Ancak bu yöndeki açıklamalar ekrana gelirken, bir yandan da başka yetkililerin ‘Enkaza henüz ulaşılamadığı’ açıklamaları televizyonlardan altyazı olarak geçiyordu. 

Gerçeğe dönüş
17.47: Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kaza yerinin tespit edilmeye çalışıldığını söyledi.
18.10: Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, haberin alınmasının ardından gerekli sevkıyatların başladığını ancak helikopterin henüz bulunamadığını bildirdi.
18.14: Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, ilk açıklamasından geri adım atarak helikoptere henüz ulaşılamadığını doğruladı.
18.30: Yazıcıoğlu’nun Özel Kalem Müdürü Okan Köksal, Yazıcıoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Köksal, Yazıcıoğlu ile telefonla görüş-tüğünü, görüşmede Yazıcıoğlu’nun “Yaralıyım. Bilginiz olsun. Helikopterimiz düştü” dediğini söyledi. Yetkililere haber verdiklerini belirten Köksal, “Biz de sonuca ulaşmak için kendi imkânlarımızı kullanıyoruz” dedi.
18.45: Kay TV Genel Müdürü Recep Bulut, Yozgat Devlet Hastanesi Başhekimi’nden bilgi aldığını belirterek NTV’ye bağlandı. Bulut, Yazıcıoğlu’nun yaralı kurtarıldığını ancak durumunun kritik olduğu söyledi.

‘Bir tek bizi dinleyin’
Helikopterin bulunamadığının anlaşılması üzerine daha önce “Bulundu, durumları iyi” haberleriyle umutlanan BBP camiasından tepkiler gelmeye başladı. Bunun hemen ardından da Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü açıklama yaparak, bir tek kendilerine kulak verilmesi istendi. Gece boyunca bölgede birçok koordinata bakılmasına karşın, kötü hava koşulları nedeniyle helikoptere ulaşılamadı. (Radikal)