Valiye 6 yıl hapis cezası

Eski Batman Valisi Şarman, bir işadamından rüşvet olarak Mercedes otomobil aldığı için 6 yıl 3 ay hapis, 40 milyar lira para ve kamu hizmetlerinden yasaklılık cezası aldı.

ANKARA - Yargıtay, bir ihalede işadamından rüşvet olarak Mercedes otomobil aldığı gerekçesiyle yargılanan halen Merkez Valisi olan eski Batman Valisi Salih Şarman'ı 6 yıl 3 ay ağır hapis, 40 milyar ağır para ve ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklılık cezasına mahkûm etti.
Şarman hakkında Erin Yapı İnşaat İhracat ve İthalat Limited Şirketi'nin sahibi Hamit İnal'a kendisine bir otomobil verilmesi karşılığında 'Batman çok katlı otopark ihale işi'ni vermeyi vaat etmek suçlamasıyla açılan rüşvet davası dün karara bağlandı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde duruşmaya Şarman ile avukatı katıldı. Şarman, dava konusu otopark ihalesi sonuçlanmadan önce encümen üyelerinin kendisine gelerek ihaleyi iptal edeceklerini ilettiklerini, İl Özel İdaresi'nin zarara uğrayacağı gerekçesiyle bunu kabul etmediğini, teklifler açıldığında müteahhit Hamit İnal'ın ihaleyi kazandığını, ancak ihalenin encümen üyelerinin oylarıyla iptal edildiğini, kendisinin buna muhalefet şerhi koyduğunu söyledi.
Mercedes alımının ihaleyle ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını anlatırken, müteahhit İnal'ın, otomobili eşinin üzerine daha önce aldığını ve kendisinin bu durumu öğrenir öğrenmez aracı iade ettiklerini savundu. Suçlamaları reddeden Şarman, "Yetim hakkı yemedim. 30 senelik şerefli memuriyet hayatım boyunca devletin malında hiç gözüm olmadı" diyerek beraatini istedi.
Avukat Mehmet Ali Bağcı da, Şarman'ın, İnal tarafından eşine otomobil alındığını öğrenince aracı sattığına ve müvekkili ve İnal arasında bir anlaşmadan bahsedilemeyeceğine dikkat çekti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, savunmalardan sonra yargılamayı bitirdi. Rüşvet alma suçunun sabit olduğu sonucuna ulaşan daire, Şarman'ı 6 yıl 3 ay ağır hapis ve 40 milyar 762 milyon lira para cezasına mahkûm ederken ömür boyu memuriyetten yasaklanmasına da oybirliğiyle karar verdi. Avukat Mehmet Ali İnal kararı temyiz edeceklerini açıkladı.