Vali'ye göre Ali İsmail'i ağırlıklı olarak sivil kişiler öldürmüş!

Vali'ye göre Ali İsmail'i ağırlıklı olarak sivil kişiler öldürmüş!
Vali'ye göre Ali İsmail'i ağırlıklı olarak sivil kişiler öldürmüş!
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Gezi Parkı eylemleri sırasında uğradığı saldırı sonucunda 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili biri polis 4 kişinin tutuklanmasını olayını değerlendirerek "Biz bunu polis yapmadı demiştik. Yine o sözümüzün arkasındayız. Burada ağırlıklı olarak sivil kişiler işin içinde" dedi.

ESKİŞEHİR - Vali Güngör Azim Tuna eşi Pervin Tuna birlikte Maide Bolel Huzurevi ve 75'nci Yıl Çocuk Yuvası'nı ziyaret etti. Tuna, basın mensuplarının Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili biri polis 4 kişinin tutuklanmasını nasıl değerlendirdiği sorması üzerine şöyle konuştu:

Ali'ye son tekmeyi polis atmış

"Adli yargılama süreci devam ediyor. Bir kere şu net ortaya çıktı: Birilerinin iddia ettiği gibi, belki öyle olmasını arzu ediyordu o insanlar, örtbas edelim, suçu devlete atalım diye. Böyle bir şey olmadığı ortaya çıktı. Devletin bütün birimleri ciddi bir şekilde çalışıyor ve kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan adli mekanizmanın önüne çıkartıyorlar. Bu bir kere ortaya çıktı. Biz bunu polis yapmadı demiştik, yine o sözümüzün arkasındayız. Burada ağırlıklı olarak sivil kişiler işin içinde. Büyük teşkilatın içinde, buna karışmış, maksadını, haddini aşan görevlilerimiz olabilir ve bununla ilgili gereken yapılır demiştik. Hem idari soruşturma açılarak görevinden uzaklaştırıldı hem de adli mekanizmalarca tutuklama yapıldı. Ama bu iş sonuçlanana kadar biz bir şey deme durumunda değiliz. Çünkü bu süreçte birileri alınıyor, deliller inceleniyor, şahitlerin ifadesi oluyor. Bakıyorsunuz o suçlanan kişiler sonradan olmadığı anlaşılıyor, mağduriyetler yaşanıyor. Her türlü spekülasyona meydan vermemek için mümkün olduğu kadar uzak kalmak ve çok fazla konuşmamak lazım. Süreç belki yavaş ilerliyor ama emin adımlarla ilerliyor. Teknoloji biliyorsunuz çok ilerledi. Bir şeyi ne kadar karatmaya çalışırsanız karartamazsınız. Kim ne yaptıysa yaptı ve karşılığını bulacaktır. Bu konuda vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Devletimiz mağduriyetleri önleyecektir. Biz yasalar çerçevesinde vatandaşlarımızın tepkilerini dile getirmelerini, demokratik haklarını kullanmalarında her hangi bir sıkıntı görmüyoruz. Zaten Eskişehir'de böyle bir sıkıntı görmüyoruz. Süreç devam ediyor, rahat olmak lazım, gereken yapılıyor."

Maide Bolel Huzurevi'nde kalan yaşlılarla bayramlaşan Vali Güngör Azim Tuna burada baklava yedi. Daha sonra 75'nci Yıl Çocuk Yuvası'na geçen Vali Güngör Azim Tuna buradaki kimsesiz çocuklara 40'ar lira bayram harçlığı dağıttı. (dha)

Tanıktan ayrıntılı ifade: Ali'nin katili belli

Eskişehir polisi, teşhis için 'eski fotoğraf' gönderdi

 


  http://www.radikal.com.tr/1145366114536613

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ali İsmail'in arkadaşları tutuklandı... - emregümüşdoğan

  Ali İsmail'in arkadaşları yakalandı ve tutuklandı. Bant kayıtlarından da anlaşılacağı üzere 4 sivil vatandaş ve dört polisle arkadaşlık ediyormuş, onlar döverek öldürmüşler... Vali Bey aileden de karışan var mı öldürülme olayına? Vali Mutlu ile yarışıyorsunuz sanırım ama sn. Vali açıp kapayacağın bir parkın yok senin, sen de porsuk çayını bir durdur bir akıt...

  yapmayın - berfukenan

  bakın bir suç cezasız kalırsa artık tekrerı rutin olur.ve kimin acı çekeceği belli oşmaz. lütfen evinizde rahat uyumak istiyorsanız hiç bir suçun cezasız kalmaması için çaba sarfedin.yoksa vicdanınız sizi rahat bırakmaz yazık 19 yaşındaki bir genç giittiii.gelmez. ailesi sadece katillerinin cezasız kalmamasını istiyor.sizlerinde çocuğu var yapmayın.eğer inanıyorsanız allah emreder zulme seyirci kalmayın diye.bu aynı zamanda ortak olmayın demektir.tercih sizin.otak olmayın.susun bari.yüzünüzün kızarmasından biz anlarız en azından üzgün olduğunuzu

  Destan yazan polisin valisi - Roza lüxemburg

  Böyle bir insana nasil güvenebiliriz. Vali bir sehrin yönetisidir. Topluma karsi sorumluluklari olmali. Vali polisin amiridir. Ama bu ona sucluyu ne pahasina olursa olsun savunma hakkini vermez. Polisini koruyabilir. Ama toplum vicdanini da yok sayamaz.

  vatanşı da kayır adaletli ol senin maaşını kim veriyor - demlicay2011

  milletmi abd mi alman mı? bune rahatlık böyle. bindiğin alman mersedesi haram olsun sanaki adaleti öğrnememişsin. seviniyorum almanın malına muhtaç olmanıza bu çok hoşuma gidiyor. o da olmasa nasıl rahat ederdiniz ki?

  zekamıza hakaret - ehli-keyf

  örtbas için azim eden valilerimiz, görüntüler yok diye rapor veren emniyetimiz. bunlar hep olayı aydınlatmak için işte.

  Arsızlık. - müştak

  ağırlık ne vali?çocuk ölmüş her şey ayan beyan ortada neyin siyaseti bu,neyin arsızlığı.Akp valilerini vicdan ve insaniyet yoksunluğundan feyz alıp seçiyor belli ki.Bir diğeri için bkz Vali Mutlu.Bayram günü Ali İsmail'in ailesine bu acıyı yaşatanları açıktan korudun ya ne demeli en acı bayramlar size gelsin.

  Kelimeler yetmiyor - oselimg

  ''Burada ağırlıklı olarak sivil kişiler işin içinde'', ''Büyük teşkilatın içinde, buna karışmış, maksadını, haddini aşan görevlilerimiz olabilir'' Vali polisler yapmadi bile derken agzindan kaciriyor bu cinayetin polis gozetiminde islendigini. Tutarli bir mantikla cumle kurmaktan aciz olalar vali olabiliyor demekki. Ben de ayni sacmalikta bir abartma ile cevap verecegim bu beyanata; Devletin Traji-komik sefaleti.