Vali'ye göre 'operasyon şahane'

İstanbul Valisi Güler Bostancı'da üç kişinin ölümü, yedi kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan baskında güvenlik zaafiyeti olduğu iddiasını reddetti: Terörist PKK bağlantılı bir isim. Operasyonun planlaması tam, güvenlik şeridi de çok genişti

İSTANBUL - Vali Muammer Güler, Bostancı’da üç kişinin ölümü ve yedi kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan ev baskınını sonuna kadar sahiplendi. ‘Güvenlik zaafiyeti’ eleştirilerini reddeden Güler, her şeyin kurallara uygun yapıldığını savundu. 
Uzun süredir izlenen bir örgüt üyesinin yakalanması amacıyla başlatılan ve ‘altı saat süren’ operasyonda bir emniyet amiri, ‘ne oluyor’ diye bakarken vurulan bir genç ve başlangıçta sağ ele geçirilmek istenen zanlı öldü. Yedi kişi yaralandı.
Operasyon, zanlı sokakta yalnızken yakalanabileceği halde evinin basılması, güvenlik şeridinin yakınında yüzlerce meraklının birikmesine izin verilmesi ve içlerinden birinin vurulması, apartmanın operasyon öncesinde boşaltılmaması, binanın elektrik ve doğalgazının kesilmemesi gibi gerekçelerle basında eleştirilmişti.
Bostancı’daki operasyon, önceki gün 11 ilde, yüzlerce noktada sol ve ‘İslami’ sağ örgütlere yönelik operasyonlarla ‘eş zamanlı’ olarak yapılmıştı.  Vali, dün İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile İstanbul Emniyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Cerrah, “Operasyon başarılı, çünkü terörist ve diğer teröristler ele geçirilmiştir. Malzemeler ele geçirilmiştir” derken, Vali Güler de operasyonu savundu. ‘Güvenlik şeridi’nin ne anlama geldiğine ilişkin olarak teknik bilgiler veren Güler bu şeridin önünde birikenlerin altı saat boyunca niye dağıtılamadığına ilişkin tatmin edici bir açıklama getirmedi. Güler, özetle şunları söyledi:
Kapıyı çalmışlar: Arkadaşlarımız kapıyı çalarak polis olduklarını söylüyor. Kapıyı hafif aralıyor. Kapıyı taramaya başlıyor. Bu sırada arkadaşlarımız yaralanıyor. Kapının aralandığı yerden iki el bombası attı. Elinde iki Kalaşnikof vardı. Birbirine eklenmiş şarjörleri vardı. İki de tabancası vardı. Çok sayıda el bombası atmıştır.
Bina boşaltılmadı: Binada başka kimselerin olduğu bilgisi vardı. Ancak dairede yaşadığı bilinen kadın ve çocuğunun evde olmadığı anlaşıldı. Daha sonra kadın gözaltına alındı. Bina boşaltılmadı, çünkü sürekli ateş vardı. Üst kattakiler daha yukarılara çıkarılarak ateş alanından uzaklaştırıldı.
96 metre şerit: Polise yönelik eleştiriler eksik bilgiye dayanıyor. Güvenlik şeridi bu zamana kadarki en uzunudur. 96 metrelik şerit çekilmiştir. Apartmanın boşaltılmadığı iddiası da doğru değildir. Kimse o kattan aşağı inmedi. En makul zamanlama kullanılmıştır. İçerinin durumu bilinmeden müdahale edilmemiştir. Binada yan dairede delik açılarak müdahale edilmek istenmiştir. Ama terörist oradan bomba atmıştır. Polisin çelik yelekleri vardır. Şehidimiz yüzünden aldığı bir mermiyle hayatını kaybetmiştir. Trafikle ilgili, alınabilecek en yoğun tedbir alındı. Yüzlerce insan, yaşlı, çocuklarla ilgili tüm talepler değerlendirilmiştir. Apartmanın doğalgaz, elektrik, su gibi bağlantıları gözden geçirilmiştir. Varsa ilave tedbirler değerlendirilecektir. Teröristin kullandığı telsiz polisin değil, teröristin kullandığı polisi dinleyebileceği kısa devre telsizidir.
Güvenlik şeridi: ‘Güvenlik şeridinin dışı güvenlikli bölgedir’, ‘güvenlik şeridinin içi güvenliksiz bölgedir’ diye bir ayrım asla söz konusu değildir. Güvenlik şeridi delillerin kaybolmasını önleyecek, polisin rahatlıkla operasyon yapmasını sağlayacak, operasyon sırasında lojistik ikmali temin edecek,  sağlık, itfaiye ve ulaşımla ilgili rahatlık sağlayacak bölgedir. Operasyonun yapıldığı yer yoğun olarak apartmanların bulunduğu yerdir. Şimdiye kadar kullanılan en uzun güvenlik şeridinin tatbik edildiği bir yerdir.
Herkes kurallara uymadı: Basın mensuplarımızın güvenlik alanlarına girmesi için çaba gösterdiğini gördük. Emniyet müdürümüz çıkarmak zorunda kaldı. Hepimizin kurallara tam olarak uyduğumuzu söylemek mümkün değil. Canlı yayın araçlarının uzakta tutulmaması konusunu yeniden tartışacağız.

‘AKP’ye saldıran PKK’cı bir örgüt’
Vali Güler, öldürülen teröristle ilgili şu bilgileri de verdi:  
Devrimci Karargâh: Örgüt 1988 yılında yeniden yapılanma içerisinde oluşturulmuştur.  PKK kamplarında eğitim gören, PKK ile işbirliği içerisinde hedeflerini gerçekleştirmeye çalışan bir örgüt olarak ortaya çıkmıştır. 1. Ordu Komutanlığı’nın Selimiye’deki kışlasına yapılan havanlı saldırıyı ve AKP İstanbul İl Binası’ndaki eylemi gerçekleştiren örgüttür. Örgütün lider kadrosu operasyonda ele geçirilmiştir. Örgütün 14 elemanı sağ, biri ölü ele geçirilmiştir.
Hazır bomba paketi: Ele geçirilen malzemeler içerisinde sansasyonel nitelikte eylemlerde kullanılabilecek bomba, bomba düzenekleri, hatta AKP il binasına konulan patlayıcı düzeneğine benzer, aynen bir kutu halinde hazır bir düzenek de ele geçirilmiştir. Bol miktarda silah, dokümanlar, A4 patlayıcı ele geçirilmiştir. Operasyon sonunda ne yazık ki bir vatandaşımız ve bir polisimiz hayatını kaybetmiştir. (Radikal)