Valiye soruşturma, depremzedenin ailesine tazminat

Valiye soruşturma, depremzedenin ailesine tazminat
Valiye soruşturma, depremzedenin ailesine tazminat
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Anayasa Mahkemesi, Vanlı bir depremzede ailenin açtığı davada, dönemin Van Valisi ve AFAD görevlileri hakkında Yargıtay Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca depremde hayatını kaybeden kişinin eşi ve çocuklarına 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.
23 Ekim 2011 tarihinde Van’da yaşanan 7.2 şiddetindeki ilk depremde evleri yıkılan bazı depremzedeler Bayram Otel’e yerleşti. Van, 9 Kasım’da ikinci bir depremle sarsıldı. Bu depremde Bayram Otel’de kalan 24 kişi de öldü. Aralarında Selman Kerimoğlu da vardı.
Van Başsavcılığı, resen soruşturma başlatırken, soruşturmada Kerimoğlu’nun çocukları da şikâyetçi olarak yer aldı. Otel işletmecisi hakkında Van Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dönemin Van Valisi ve Afet ve Acil İşler Daire Başkanlığı (AFAD) görevlileri hakkında ise görevsizlik kararı verilerek, dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. 

Soruşturmaya gerek yok 

Yargıtay Başsavcılığı, ‘görevi kötüye kullanmakla’ suçlanan Van Valisi Münir Karaloğlu ve AFAD görevlileri hakkında ‘suç oluşturan ön inceleme yapılmasını gerektirecek bir durum bulunmadığı’ gerekçesiyle şikâyetin işleme konulmamasına karar verdi. Kerimoğlu ailesi Başsavcılığın kararına Danıştay’da itiraz etti. Danıştay, ‘verilen karara karşı itiraz yolu bulunmadığı gerekçesiyle’ itirazı reddetti. Danıştay’ın ret kararından sonra Kerimoğlu ailesinin avukatı, bireysel olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
Anayasa Mahkemesi, başvuruyu esastan incelemeye karar verirken etkin soruşturma konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AHİM) Hrant Dink davasıyla ilgili verdiği karara atıfta bulundu:
“Yargıtay Başsavcılığı’nın işleme koymama kararına karşı itiraz edebilecekleri bir makam bulunmamaktadır. Bu durumda bu kişiler hakkında yürütülen soruşturmanın ve sonuçlarının açık olmaması nedeniyle soruşturmanın etkili olduğundan söz edilmeyecektir. Nitekim AHİM, Dink/ Türkiye davasında başvuranın (Fırat Dink) yakın akrabalarının, yalnızca dosya üzerinde inceleme yapan itiraz mercilerine itirazda bulunabilmiş olmalarının mağdurlarının meşru menfaatlerinin korunması hususunda söz konusu soruşturmalardaki eksiklikleri gidermeyeceğine hükmetmiştir. Etkili ve caydırıcı bir ceza soruşturması yürütülmemesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğinin kabulü gerekir.”
Yüksek mahkeme ‘yaşam hakkının ihlali’ nedeniyle Selman Kerimoğlu’nun eşi ve çocuklarına 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca vali ve AFAD görevlileri hakkında soruşturma açılması için dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine hükmetti. 

Emsal bir karar

Kerimoğlu ailesinin avukatı Övgü Erdoğan şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi kararıyla vali ve diğer kamu görevlileri hakkında soruşturma açılma imkânı doğmuştur. Bu karar Bayram Otel’de hayatını kaybeden diğer kişiler için emsal olacak niteliktedir.”


  http://www.radikal.com.tr/115822711582271

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ADALETTEN UMUT KESİLDİĞİNDE. - m.rozbilen

  AYM'nin kararını alkışlıyorum.Kimseyi incitme amacım yok.Ancak sistem öyle bir çark kurmuş ki,adalet dağıtmak için yetiştirdiğimiz hukukçuların kimi kararları yüreklerimizi dağlıyor.Kendilerini bir hukukçudan çok, rejimin yılmaz savunucuları olarak gören zihniyetten yargıç olmaz.Bunlar adalet dağıtamaz,ancak adalete olan umudu yok ederler.Salt devlet görevlileridir diye suç işleyenleri kayırarak,savlarını doğru kabul edip vatandaşı da değmez değerler olarak görmek insaf ölçüleriyle bağdaşmaz.Bile bile lades diye bir tabir vardır.Özellikle Güneydoğuda yaşanmış binlerle ifade edilen infazlarda,infazcıların komik ve alay edici mantık dışı savunmalarını dikkate alan yargıçların verdiği kararlar ayrı bir yara.İnsanlar adaletten umudunu kestiklerinde yaşadıkları sosyal toplumun bir devlet olduğundan bahsedilemez.Devlet'in baş görevi adalet dağıtmaktır.Eğer bunu yanlı yapıyorsa vatandaşı diğer tercihlere yöneltir.Kimse kendisine yapılan haksızlığa eyvallah demez.Fırsatını bulduğunda kendince adaletini uygular.