Valla ekibi: Zoru başardık

Geçen perşembe Valla Kanyonu'na giren ve 104 saat sonra kanyonu geçen 5 dağcı, zoru başarmanın mutluluğunu yaşıyor.

KASTAMONU - Geçen perşembe Valla Kanyonu'na giren ve 104 saat sonra kanyonu geçen 5 dağcı, zoru başarmanın mutluluğunu yaşıyor. Kastamonu'nun Pınarbaşı İlçesi'ndeki Valla Kanyonu, dağcılar için Türkiye'nin en zor etabı olarak gösteriliyor.
Yanlarında telsiz bulunmadığı için kendilerinden 4.5 gün süreyle haber alınamayan Bakırköy Doğa ve Dağ Sporları Derneği üyesi Nevzat Çetin, Murat Ceylan, Egemen Çakır, Murat Yüce ve Erdinç Yılmaz zorlu yolculuğu şöyle anlattı:
"En çok etabın üçüncü günü olan pazar günü zorlandık. Sel korkusuyla dere yatağına inmedik, yamaçlardan ilerledik. Yağmurdan sonra kanyona oturan sis bizi hayli zorladı. Her birimiz sırtımızda 40'ar kiloluk yüklerle günde ortalama 12 saat yürüdük. Şelaleleri geçerken epeyce zorlandık. Engebeli ve dik yamaçları yatay geçiş yaparak aştık. Kanyon boyunca birçok havuz ve şelale ile karşılaştık. Botlarla havuzları kolaylıkla aştık. Yüklerimizin ağırlığı nedeniyle birbirimizden koptuk. Ama tüm zorluklara rağmen kanyonu geçtik. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadık. 12 kilometre uzunluğundaki, 1200 metre yüksekliğindeki Valla Kanyonu'nu rafting, mağara ve dağcılık becerisi iyi olan herkese tavsiye ediyoruz. Ancak maceraperest, acemi dağcılar kesinlikle
bu işe kalkışmasın."