Valla'dan iyi haber var

Kastamonu'daki Valla Kanyonu'na giren beş dağcı Cide'de bulundu. Antalya'da mağarada mahsur kaldığı sanılan altı üniversiteliye ulaşıldı: Rekor deniyoruz.
Haber: MUSTAFA ÖZTÜRK / Arşivi
ÜMİT KOZAN / Arşivi

KASTAMONU - Valla Kanyonu'na beş gün önce giren dağcılar Erdinç Yılmaz, Murat Yüce, Murat Ceylan, Nevzat Çetin ve Egemen Çakır dün nihayet bulundu. 102 saattir haber alınamayan dağcılar, Kastamonu'nun Cide ilçesine bağlı Hamitli Köyü'nde ortaya çıktı.
Bakırköy Doğa ve Dağ Sporları Derneği Başkanı Murat Ceylan başkanlığındaki beş kişilik ekipten ikisi, dün saat 20.00 sıralarında Hamitli Köyü'ne ulaştı. Sağlık durumları iyi olan, sadece vücutlarında
ufak sıyrıklar bulunan iki dağcı, diğer üç arkadaşlarının da arkadan geldiğini bildirdi. Diğer üç dağcı da bir saat sonra Türkiye İzcilik Federasyonu üyeleri ile birlikte Hamitli Köyü'ne ulaştı. Dağcılar, kendilerini arayan Türkiye İzcilik Federasyonu üyelerinin sesini duyduklarını ve kanyonun bitiş noktası olan Hamitli Köyü'nün Gümeren Mahallesi'nden beraberce çıktıklarını söyledi. Federasyon üyeleri ise, bölgede kamp yaptıklarını, dağcıların kaybolduğunu duyduktan sonra arama çalışmalarına katıldıklarını belirtti.
Dağcılar Pınarbaşı'nda
Saat 21.30'da Hamitli Köyü'nden ayrılan, yorgun ve bitkin olduğu gözlenen beş dağcı, sabaha karşı Pınarbaşı ilçesine götürüldü. Oluşturulan 'Kriz Masası'nın başkanlığını yapan Pınarbaşı Kaymakamı Ahmet Aydın, dağcıların sağlık durumunun iyi olduğunu, kendilerini Pınarbaşı ilçesinde ağırlayıp, dinlendirdikten sonra evlerine yollayacaklarını belirtti.