Van: 100'üncü gün

Van: 100'üncü gün
Van: 100'üncü gün
Van'da konteynir kentlerde kalan deprem-zedeler açlık grevinde 100'üncü günü bitirdi. Çocuklar hasta, aileler perişan, çözüm yok.

Van’da iki yıl önce meydana gelen depremlerin ardından geçici barınma için kurulan ve bir bölümü kaldırılamayan konteynirleri boşaltmaları istenen depremzedelerin 100 gündür yaptıkları dönüşümlü açlık grevi sürüyor. Havaların soğuması ile birlikte zor günlerin kendilerini beklediğini anlatan aileler, yardım eli bekliyor.
Van’da 23 Ekim ile 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra Van ve Erciş ilçesinde depremzedelerin geçici barınmaları için 34 konteynir kent kuruldu. TOKİ tarafından depremzedeler için yapılan 15 bin 343 konutun geçen yıl 23 Ekim’de teslim edilmesinin ardından, konteyner kentler kademeli olarak kaldırıldı.
Ancak bazı konteynir kentlerde, kiracı olan ve kendisine konut çıkmayan yaklaşık 500 aile yaşamlarını sürdürmeye devam etti.

‘Eylemi sürdüreceğiz’

Verilen sürenin dolmasına rağmen konteynirlerden çıkmayan depremzedelerin elektrikleri kesildi. İpekyolu Caddesi’nde bulunan Anadolu konteynir kentte zor koşullar altındaki yaşam mücadelesi veren 110 aileden 30’u, 28 Ağustos ’ta açlık grevine başladı. 100 gündür açlık grevinde bulunan depremzedeler, kendilerine kalıcı konut verilene kadar eylemi sürdüreceklerini söyledi.

Elektrikler kesik

Havaların soğumasıyla birlikte Anadolu konteynir kentte kalan depremzedeler zor günler geçiriyor. Elektrikleri kesik olan depremzedeler, tek ısınma kaynakları olan tüpgazlı soba ile ısınıyor.
Çamaşırlarını dışarda yıkayıp, yemeklerini ise taş ocaklar üzerinde yapan depremzedeler, çok zor şartlarda yaşadıklarını belirtti.
Açlık grevinin 100’üncü gününde olduklarını ifade eden grev sözcüsü Ali Ahi, “Biz açlık grevine bizim için kalıcı bir çözüm oluşturulması için girdik. Zaten burada yaşayan birçok ailede çalışabilecek kişi yok. Evin yetişkinleri ya hasta ya da çalışamaz raporu olan kişiler. Biz kiraya gitsek bile bunun sonu yok. Bizler için en ideali baştan da dediğimiz gibi kalıcı konut. Biz bunu istiyoruz. Talebimiz karşılanana kadar da açlık grevini sürdüreceğiz. Biz burada çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyoruz. Kar yağdı, havalar çok soğuk. Çocuklarımız hasta çünkü burada 108 gündür elektrik yok. Konteynirlere soba da kuramıyoruz. Artık yetkililerin burada kalan bir avuç insana sahip çıkması gerekiyor. Bu çok mu zor?” dedi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Anadolu

  ,

  Erciş

  ,

  Aile

  ,

  Yaşam

  ,

  Konut

  ,

  elektrik

  ,

  ağustos

  ,

  kiracı

  ,

  kar

  ,

  kent

  http://www.radikal.com.tr/116456911645692

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yaşamak hakkı - qommagene

  Erdiş'te AKP'li Belediyenin yönetimde olması nedeniyle depremzadeler daha da zor durumda. Çünkü AKP hükümeti onları konteyner kentlerden çıkmaya zorlarken bütün yaşamsal haklarını da kısıyor,belediye de yardım etmeyince yaşam daha da çekilmez bir hal alıyor. Van merkez de ise depremzadeler konteynerlerin elektriği kesik olmasına rağmen belediyenin ısınma ve gıda desteği sayesinde bir nebze de olsa idare ediyorlar ama Van soğuğunda katalitik soba ile çok zor. Hükümetin halkıyla inatlaşmadan çözüm bulması gerekiyor. Depreme karşı halkının güvenliğini ve sağlığını koruma görevi hükümettedir.

  yolllayın çankırılı bir mitçi - demlicay2011

  kaza yapsın cebinden 80 milyon euro çıksın tüm dertlerinize deva olur bu kadar basit. devlette para kum gibi ama harcıyacağı şey avrupa malı. insanı değiil. bu böyle biline. valisine kaymakamına vekiline var vatandaşa yok. özel sığınaklarınız batsın. nasıl nefes alıpta uyuyorsunuz vicdan gerekir vicdan.