Van Başkale'de düğünde silahlar konuştu: Dört ölü, beş yaralı

Van Başkale'de düğünde silahlar konuştu: Dört ölü, beş yaralı
Van Başkale'de düğünde silahlar konuştu: Dört ölü, beş yaralı

Olaydan sonra çok sayıda ambulans mezraya gitti. Gerginlik çıkacağı anlaşılınca müziğin kesilip davetlilerin çoğunun yollanması ölü ve yaralı sayısını ?azalttı?. fotoğraf: MURAT CAĞLAR / dhA

Aralarında husumet olan iki aile mezrada bir düğünde karşılaştı. Sonuç: Dört ölü, beş yaralı. Olayda korucu silahlarının kullanılıp kullanılmadığı araştırılıyor

VAN - Doğu Anadolu’da yine bir düğünde kan döküldü. Aralarında üç ay önce kız kaçırma konusunda husumet bulunan ‘Atlı’ ve ‘Akkaya’ aileleri,  Van’ın Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç köyü Nenehatun mezrasında, önceki akşam  Halil Akgün’ün düğününde karşılaştı. Silahlı çatışmaya dönen kavgada dört kişi öldü, beş kişi yaralandı.
Jandarma ölen ve yaralananların arasında korucu olmadığını söyledi. Öldürenlerin arasında korucu olup olmadığının anlaşılması için geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı. Kullanılan silahların korucu silahı olup olmadığı, balistik incelemesi sonucunda anlaşılacak. Olayın ardından dün altı kişi gözaltına alındı.  Jandarma İran sınırındaki köye giriş çıkışları yasakladı. Saldırıda ölenlerin isimleri: Vahdettin Akkaya, Behsat Akkaya, Erdem Atlı ve Yavuz Akkaya.
Düğünde olay çıkacağını anlaşılınca müziğin kesilmesinin ve davetlilerin büyük kısmının dağılmasının olayın bir büyük bir katliama dönüşmesini engellediği belirtildi. Dört kişinin öldüğü, altı kişinin yaralandığı çatışma, davetliler dağıldıktan sadece 10-15 dakika sonra meydana geldi.  Başkale Kaymakamı Yunus Kalaycı köy ve mezrada yeni bir olayın yaşanmaması için tedbirlerin en üst seviyede alındığını söyledi. (dha)

Silah fıçısının içinde hayat
* Silah fıçısına dönen Doğu ve Güneydoğu’da 4 Mayıs’ı 5 Mayıs’a bağlayan gece Mardin’in Bilge (Zanqırt) köyünde bir nişan töreni basıldı. Üçü hamile 44 kişi korucu silahlarından çıkan kurşunlarla öldü.

* 4 Kasım 2009: Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bir evlilik meselesi yüzünden çıkan gerginlikte iki korucu pusu kurarak aynı aileden dört kişiyi kalaşnikoflarla öldürdü. Devletin verdiği silahlarıyla katledilenlerin ‘Tehdit ediliyoruz’ diye iki kez jandarma ve savcılığa başvurduğu, ancak korunamadıkları anlaşıldı. 

* 5 Kasım 2009: Türkiye-İran sınırındaki Begale köyünde iddiaya göre haraç isteyen PKK’lılar düğün basıp gelinle damadı kaçırmak istedi. Çatışmada iki PKK’lı ve damat öldü.