Van baskınında siyasi kuşku

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın ev ve ofisine yapılan baskınla ilgisinin bulunduğu yönündeki haberleri 'art niyetli' ve 'hayal mahsulü' diye nitelendirdi.

ANKARA/İSTANBUL/VAN - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın ev ve ofisine yapılan baskınla ilgisinin bulunduğu yönündeki haberleri 'art niyetli' ve 'hayal mahsulü' diye nitelendirdi. Aşkın ise kendisine yönelik tehdit ve ihbarların AKP iktidarı döneminde arttığını ileri sürdü.
Çelik dün, gazetelerde çıkan 'Van'a gelişinde Aşkın'ın kendisini karşılamamasını eleştirdiğine' dair haberlerle ilgili bir açıklama yaptı. Çelik şunları söyledi:
"Bugüne kadar hiç kimseden beni karşılaması için bir talebim olmadığı gibi, karşılamadığı zaman da hiçbir kişi veya makama sitemim de olmamıştır. Sayın rektörün evinin aranmasıyla doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir ilgim, hatta haberim yoktur. Hal böyleyken Hürriyet gazetesinde sayın Emin Çölaşan'ın, sayın Tufan Türenç'in ve sayın Oktay Ekşi'nin konuyu hükümetle ve şahsımla ilişkilendirmeleri tamamen art niyet ve hayal mahsulüdür."
Rektör: Kantarın topuzu kaçtı
Üniversiteye tıbbi cihaz alımı ihalesiyle ilgili soruşturma kapsamında lojmanları aranan ve tarihi eser koleksiyonuna el konulan rektör Aşkın ise, "Daha önceki iktidarlar döneminde de tehdit alıyordum. Ama bu dönemde ihbarlar daha çok arttı. Yani kantarın topuzu kaçtı" dedi. Bazı kesimlerin üniversitenin kabuk değiştirmesinden rahatsız olduğunu ileri süren Aşkın, üniversitede türban yasağının sıkı bir şekilde uygulandığını, bakan Çelik'le ilişkilerinin resmi düzeyde sürdüğünü ama YÖK'le arasının iki dönemdir çok iyi olduğunu belirtti. Aşkın, evindeki eserlerden kayıtlı olmayanlar için 2 Temmuz'da Van Müze Müdürü'ne beyanda bulunulduğunu, soruşturma sonuçlandığında yasal haklarını kullanacağını söyledi. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7522847522840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.