Van belediye başkanı: Kiralık ev önerimizi kabul etmiyorlar

Van belediye başkanı: Kiralık ev önerimizi kabul etmiyorlar
Van belediye başkanı: Kiralık ev önerimizi kabul etmiyorlar
Van'da konteynerdaki depremzelerle ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Bekir Kaya, eylemcilerin kendilerinin ve valiliğin kiralık ev bulup kirayı karşılama önerisini kabul etmediğini belirtti.radikal.com.tr  - Van’da açlık grevini sürdüren konteynerlerdeki depremzedeler konusunda Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’dan twitter üzerinden açıklama geldi. Eylemcilerin kendilerinin (ve valiliğin) kiralık ev bulup kirayı karşılama önerisini kabul etmediğini belirten Bekir Kaya, belirttiği isimlere bilgi verilmeden yardım kampanyaları düzenlenmemesini de istedi.
Kaya’nın tweet’leri şöyle:

“Uzun zamandır kentimizdeki depremzedelerin durumuna ilişkin bilgi almak isteyenler var. Son durumu aktarayım. Umarım açıklayıcı olur.

1- Baştan beri hepsine kiralık ev bulma ve kirayı karşılama önerimizi kabul etmiyorlar. Aynı teklif il valiliği de yapıyor.

2- Eyleme devam etmek istiyorlarsa da; çocuk , hasta ve yaşlıların kiralanılacağı evlere yerleştirebileceğimizi belirttik.

3- Taleplerinin sosyal konut olduğunu, karşılanmadığı müddetçe başka bir çözüm kabul etmediklerini belirtiyorlar.

4- Isınma problemi için katalitik soba istenildi, belediye olarak karşıladık. Yine banyo sorunlarını istedikleri şekilde çözdük.

5- TEDAŞ'ın elektrik bağlaması halinde faturayı karşılayacağımızı söyledik ve girişimlerde bulunduk.

6- İçinde Van Mv. Özdal ÜÇER, İHD, Mazlumder ve KESK'ten temsilcilerin olduğu bir koordinasyonla birlikte çalışıyoruz.

7- Bütün planlama ve görüşmeler milletvekilimiz ve STK temsilcileri tarafından yapılmaktadır. Bu kurulun planlaması dahilinde çalışıyoruz.

8- Milletvekilimiz, İHD, Mazlumder, Van Kadın Derneği ve KESK temsilcilerinden oluşan kurulun bilgisi olmadan kampanyalar düzenlenmesin.

9- Tekrar belirteyim ki, başından beri depremzedeleri evlere yerleştirme önerimiz kabul edilmiyor.

10- Herkesin konuya bu hassasiyetle yaklaşmasını ve suistimal mahal vermemesini diliyorum.

11- Konunun hassasiyetine binaen uzun süre sessiz kaldık. STK temsilcilerinden oluşan kurulun açıklamasını bekledik.

12- Umarım durumu özetleyebilmişiz. Saygılarımla.”

Bekir Kaya, ardından attığı tweet’te de şöyle dedi: “Afet paralarını ve sosyal konut konusunu soran arkadaşlara: AFAT diye bir kurum var ve Başbakan yardımcısına bağlı sorularınızın muhatabı. Benim kampanya konusunda söylediklerim, eğer yaptığınız yardımın hesabını sormak isterseniz karşınızda bir muhatap olsun diyedir.”


  http://www.radikal.com.tr/1165813116581311

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  wolywood - Efendisiz65

  yeryüzünde afetkonutu yapacağım diye hazine arasini kullanan ve üzerine konut yapıp afetzedeye ikibuçuk misli karla satan yegane devlet ve hükümet senin devletin ve hükümetindir. dilerim sende bir gün 45bin tlye mal olan bir konutu 110 bin tlye satın almak zorunda kalırsın. o zaman bu kadar vatan perver olcakmısın anlarsın. bu devlet depremzedeye bir şey yapmadı sayın okurlar. hata yapacaklara bile engel oldu. belediye bdpli diye ilk gün belediyeye göndermede bulunarak "yardımları valilik dışında hiçbir kurumla yapmayın", "belediyeye yapılan bağışlar pkkye gidecek" diye haber bile yapıldı. biz deprem yardımı diye gönderilen ve içinde dışkı dahil ağırlıklı olarak bayrak ve taşçıkan kutuları unuttuk! cidden unuttuk. yurttaşlar zaman zaman öfkelenebilirler. ama afet bölgesini kar kapısı ve afetzedeyi de yolunacak kaz olarak gören bu devleti asla unutmayacağız! böyle yönetilen bir ülkede siz vatanperverlerin dürüstlük algısı da böyle olur zaten..

  deprem olalı 2 yılı geçgin oldu devlet hala konut sorununu çözümediise ne denirki. - okkes cavus

  devlet ülkesinde bir doğal afet olduğunda bütün gücünü o yöreye verir. önce insanlara bir konut tahsisi çabasını gösterir. bu aile kutsiyetine ve inasnlığa verilen değerdir. vanda görüyoruzki bunca zaman geçmesine rağmen insanlar hala çadırlarda, konteynirlerde bu konuda belediyeyi suçlamak tamamen yanlış vede çirkin olur. belediyelerin geliri çok mahduttur. böyle büyük afetlerde görev tamamen devletindir. bekir beyin açıklaması çok doğru. ama halkda haklı kış günü konteynirler çok soğuk olur hatta donar bile. bu zamana kadar çözülmemiş olması büyük bir ihmal veya duyarsızlıkdır. acilen çözülmesi bir insanlık görevi ve devletin ilgisinin göstergesi olacakdır.......

  ... - k-a-o-s

  deprem olalı 2 seneyi geçti,hala kiralık evden bahsediliyor,istenseydi tüm mağdurlar kalıcı konutlara yerleştirilebilrdi şu ana dek,ama vergilerimiz duble yollarda,dış politik fiyaskolarda harcandığı için 2 senedir bu insanların barınma ihtiyacı adamakıllı karşılanamadı,şimdi de belediye başkanı çıkmış kiralarını biz ödeyeceğiz diyor..ne zamana kadar,sonsuza kadar mı?

  uyanık devlet - devrialem

  Dünya'dan Wan için ciddi yardımlar yapıldı bu yardımlar depremde evlerini kaybeden depremzedeler için gönderildi. Uyanık devlet ne yapıyor yardım paralarının üstüne konup yapılan konutları depremzedelere satmaya çalışıyor... Halk kendisi için çözüm geliştirmelidir...

  Turkiye bir sosyal devlet ise - kujo84

  Sosyal devlet olmanin geregi zor duruma dusene yardim etmektir.Bu sadece hukumet meselesi degil bir devlet meselesidir.Hangi hukumet olursa olsun yapilmasi gereken depremzedelere herturlu yardimi yapmaktir ozelliklede ekonomi dedikleri kadar ucuyorsa.Kredi cekip alsinlar diyenler Allah muhafaza yillarca kredi odeyip aldiginiz ev yikilirsa ozaman anlarsiniz sosyal devletin onemini.

  Elbette devlet karşılayacak - vanil

  Sene olmuş 2013 böyle rezillik olur mu yahu.Devlet elbette depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılayıp , kayıplarını gidermekle mükelleftir.Bu nasıl iş ki müslüman kardeşlerimize yardım ediyoruz diyerek milyon Suriyeli'yi aralarında iyi ve kötü ayırmadan ülkeye alıyoruz ama kendi vatandaşımız bu vaziyetteyken laf salatasıyla gün geçiştiriyoruz.Ayıp be ayıp , bu mu koskoca Türkiye Cumhuriyeti.

  çamur at izi kalsın - wollywood

  var mı başka sorusu olan ya da bu konu üzerinden hükümete saldırmak isteyen ? öyle bedavaya memleket yok.birileri varını yoğunu satıp kredi ile ev alacak,birileride devletin arazisine konacak sonra ben mağdurum evim diyecek.yok öyle yağma