'Van canavarı' tartışmasına son

Bilim adamları Van Gölü'nde canavar tartışmalarına son noktayı koydu. Gölde büyük, kemikli bir canlıya dair bulguya rastlanmadığı açıklandı:

VAN - Bilim adamları Van Gölü'nde canavar tartışmalarına son noktayı koydu. Gölde büyük, kemikli bir canlıya dair bulguya rastlanmadığı açıklandı: Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, İsviçre Çevre Bilimleri Teknolojisi Enstitüsü ile Almanya'nın Bremen ve Bonn üniversitelerinden 12'si yabancı 20 araştırmacı, Paleo-Van Projesi kapsamında gölde jeofizik araştırma yaptı.
Canavar yerine fay bulundu
Araştırmada ilk olarak gölün dibinde 6.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek fayların bulunduğu tespit edildi. Çalışmalara katılan İsviçre Çevre Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nden Prof. Dr. Michael Sturm "Gölün büyük kısımını didik didik araştırdık. Hatta tomografisini çektik. Özellikle göl içinde biriken tabaka gölün tarihi hakkında bize yardımcı olacak. Geçmiş 20 bin yıl içerisinde gelişen doğa olaylarının yanı sıra, göldeki yaşamı da tespit edebileceğiz. Ancak Van Gölü'nde büyük bir canlının yaşadığına dair bir ize rastlamadık. Böyle bir canlı yaşamış olsaydı aldığımız numune ve tabakalar içinde bu canlıya ait en azından bulgular olurdu. Yani Van Gölü içinde canavar ya da bizim deyişimizle büyük bir balığın yaşaması mümkün değil" dedi.