Van Gölü tipi tekne geliyor...

Gevaş ilçesi Dereağzı Köyü'nde yaşayan İhsan Değirmencioğlu, Van Gölü'nün 'ilk korkusuz balıkçısı' oldu. Değirmencioğlu 35 yıldır ekmeğini çıkardığı Van Gölü'ne artık bu göl için tasarlanmış tekneyle açılıyor.

VAN - Gevaş ilçesi Dereağzı Köyü'nde yaşayan İhsan Değirmencioğlu, Van Gölü'nün 'ilk korkusuz balıkçısı' oldu. Değirmencioğlu 35 yıldır ekmeğini çıkardığı Van Gölü'ne artık bu göl için tasarlanmış tekneyle açılıyor.
Bodrum'un guleti, Karadeniz'in takasına şimdi de Van Gölü teknesi eklendi. Türkiye, ilk kez bir göl için yeni bir balıkçı teknesi geliştirdi. İlk adımı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi attı. Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Sarı, gölde balıkçılık yapan 160 tekne can güvenliği riski taşıdığı için uygun bir model yapma gereği duyduklarını anlattı. Çünkü tekneler, en ufak dalgada göle açılamıyordu.
Sorunun giderilmesi için İTÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Gemi İnşa Mühendisliği öğretim üyeleri Doç. Dr. Öner Şaylan ve Doç. Dr. Haluk Şişmanyazıcı davet edildi.
İki akademisyenin geliştirdiği yeni modelin ilkini de balıkçı Değirmencioğlu yaptı. Değirmencioğlu'nun üç ayda tamamladığı, dün göle indirilen 12 metre uzunluğunda 3 metre 90 santimetre genişliğindeki tekne, göl kıyısına kepçe yardımıyla, yaklaşık 3 kilometrelik karlı yolda yürütülerek sulara kavuştu.