Van Gölü'nde fay hattı var

Türkiye'nin yanı sıra Almanya ve İsviçre'den gelen jeoloji heyetinin Van Gölü'nde yaptığı sismik araştırmada, büyük hasara yol açabilecek bir fay hattı bulundu. Ayrıca, gölün altında endüstriyel hammadde yataklarının da olduğu yönünde bulgular elde edildi.
Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi

VAN - Türkiye'nin yanı sıra Almanya ve İsviçre'den gelen jeoloji heyetinin Van Gölü'nde yaptığı sismik araştırmada, büyük hasara yol açabilecek bir fay hattı bulundu. Ayrıca, gölün altında endüstriyel hammadde yataklarının da olduğu yönünde bulgular elde edildi.
Van Yüzüncü Yıl, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, İsviçre Çevre Bilimleri Teknolojisi Enstitüsü, Almanya Bonn Üniversitesi ve Bremen Üniversitesi'nden 12'si yabancı 20 jeoloji uzmanı, teknik cihazlarla donatılan bir platformla Van Gölü'nün derinliklerini iki haftadan beri araştırıyor. Projenin ilk ayağındaki çalışmalar sonucu ilginç veriler elde eden jeologlar, özellikle Van Gölü'nün altındaki kırıklara dikkat çekti.
Örçen: 6.5 büyüklüğünde deprem üretir
Projeye başkanlık yapan Prof. Dr. Sefer Örçen, gölün dibinde, bölgede büyük hasara yol açabilecek bir fay hattı tespit ettiklerini ve bu hattın harekete geçmesi halinde 6.5 büyüklüğünde deprem üreteceğini söyledi. Örçen, "Zamanı bilinemez ama, bu büyüklükteki bir deprem Van ve çevresinde büyük hasara yol açar" dedi.
Van Gölü altında endüstriyel hammadde yataklarının da bulunduğu yönünde önemli bulgular elde ettiklerini belirten Prof. Örçen, şu bilgileri verdi: "Gölden aldığımız numuneler üzerinde birçok ölçüm yapılacak. Burada şu anda doğal soda, radyoaktif elementler, lityum, hatta gölün volkanik bölgede bulunması nedeniyle kayaçlardaki çözülmelere bakarak uranyuma ilişkin bileşiklerin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bir uranyum rezervinin varlığından söz edemeyiz. Öte yandan volkanik bölgede bulunan gölün dibinde birçok yerde gaz çıkışları var. Yani gölün altı hâlâ canlı."