Van kedisi 'hediye' etmek yasaklandı

Van kedisi 'hediye' etmek yasaklandı
Van kedisi 'hediye' etmek yasaklandı
YYÜ Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, nesli koruma altında bulunan kedilerin "hediye" edilmesine yasak getirdi

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi aldığı karar ile kedilerin il dışına "hediye" olarak gönderilmesini yasakladı.

Farklı renkteki gözleri ve beyaz tüyleriyle kentin en önemli kültür varlığı arasında yer alan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Van kedileri, YYÜ bünyesinde kurulan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde koruma altında tutuluyor.

IRKI SAFLAŞTIRILDI VE NESLİNİN DEVAMI SAĞLANDI

Merkezde, uzun yıllardan bu yana yapılan araştırmalarla ırkı saflaştırılan ve neslinin devamı sağlanan kedilerin, özellikle il dışına hediye olarak gönderilmesinden kaynaklanan sorunların ortaya çıktığını belirleyen akademisyenler, Van Kedisi ırkının devamı için yeni kararlar aldı.

Merkez müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, başlattıkları çalışmayla daha genç ve doğurganlığı yüksek kediler elde edeceklerini belirterek, gençleştirme operasyonunun bu yılla sınırlı kalmayıp belirli bir zaman dilimine yayılacağını söyledi.

Doğurganlığı yüksek kedilerle merkezdeki sayıyı yükseltmeyi hedeflediklerini, bu nedenle de yeni doğacak neslin koruma altında tutulacağını anlatan Kaya, bu amaçla da kültürel varlıkların ufak bedellerle dışarıya satılmasına karşı olduklarını ifade etti.

Kaya, bu kapsamda aldıkları karar doğrultusunda, Van Kedisi'nin il dışına hediye olarak gönderilmesinin yasaklandığını vurgulayarak, "Bu kadar eşsiz bir kültürel varlığın hediyeleşme aracı yapılması arzu ettiğimiz bir şey değil. Bundan dolayı bu yıl merkezimizdeki kedileri il dışına hediye olarak göndermeyeceğiz. Bunu kentte yaşayan insanların da yapması gerekiyor" dedi.

YÖRENİN ENDEMİK TÜRÜ

Van Kedisi'nin yörenin endemik türü olmasının ve dünyada sadece Van'da bulunmasının bölgeye büyük zenginlik kattığına değinen Kaya, kente gelen misafirlere hediye edilmesinin de yanlış olduğunu dile getirdi.

Kedi görmek isteyenler için merkez bünyesinde kedi evi bulunduğunu anımsatan Kaya, şöyle konuştu:

"Hem kedi evinde hem de bazı ailelerin elinde kediler var. Bunları görmek isteyenler gelip Van'da görebilir. Fakat böyle kültürel bir varlığın hediye konusu yapılması beni çok üzüyor. Çünkü buradan giden ve neslini devam ettiremeyen hayvan, yok olmuş anlamına geliyor. Buradaki Van kedilerinin Van'da kalması en doğrusu."(aa)