Van kedisi mırlayacak

Hemen her konuda araştırma yapan Meclis, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Van kedisine de el atıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Hemen her konuda araştırma yapan Meclis, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Van kedisine de el atıyor. Bu konuda verilen araştırma önergesi kabul edilirse kurulacak araştırma komisyonu, Van kedisi soyunun sürmesi için alınacak önlemleri tespit edecek.
AKP'li Van milletvekilleri Cüneyt Karabıyık, Maliki Ejder Arvas, Hacı Biner, Yekta Haydaroğlu ve Halil Kaya, seçim bölgelerinin simgesi haline gelen Van kedisini Meclis gündemine taşıdı, neslin devamı için yapılması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla araştırma önergesi verdi. Genel Kurul'da önceki gün okunan önergede, çeşitli hayvan ırklarının yaşadıkları yörelerin, hatta ülkelerin tarihsel ve kültürel değerlerini yansıttığı, bu değerlerden birinin de Van kedisi olduğu vurgulanarak şöyle denildi:
"Bu hayvan nesli, maalesef son yıllarda soyunun tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya. Bu konuda alınan önemler yetersiz. Ülkemiz son yıllarda, başta Hayvan Islahı Kanunu'nu kabul etmiş ve ev hayvanlarının korunması
ile ilgili olarak, Ev Hayvanlarının Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi'ni imzalayarak bu alanda önemli gelişmeler sağlamıştır. Tarihi ve kültürel bir değer olarak korunması gereken Van kedisinin, neslinin devamının sağlanması, ırka bağlı özelliklerinin geliştirilmesi, genetik özelliklerinin korunması gerekmektedir. Bu konuda yaşanan sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin tespiti amacıyla Meclis araştırması açılmalıdır."


    http://www.radikal.com.tr/7505887505880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.