Van kedisi nereli?

Van'da Urartu Krallığı'nın ticaret merkezi olarak kullanılan Yukarı Anzaf Kalesi'nde 2 bin 700 yıllık bir kedi iskeleti bulundu. İstanbul Üniversitesi Avrasya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Oktay Belli başkanlığında, Urartu Kralı Menua tarafından...

VAN - Van'da Urartu Krallığı'nın ticaret merkezi olarak kullanılan Yukarı Anzaf Kalesi'nde 2 bin 700 yıllık bir kedi iskeleti bulundu. İstanbul Üniversitesi Avrasya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Oktay Belli başkanlığında, Urartu Kralı Menua tarafından M.Ö. 800'lü yıllarda yaptırılan ve Urartuların ekonomi merkezi olarak kullanılan Yukarı Anzaf Kalesi'nde 15 yıldır kazı yapan arkeologlar, geçen yıl kalenin koridorunda yapılan kazı sırasında kedi iskeleti çıkardı.
Şimdiye kadar Urartulara ait çeşitli savunma silahları ile tarım araç ve gereçlerinin çıkarıldığı kazılarda, geçen yıl dört metre derinlikte kedi iskeletinin bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oktay Belli, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde incelemeye alınan iskeletin 2 bin 700 yıl öncesine ait olduğunun belirlendiğini, DNA analizinden sonra da bunun Van kedisi olup olmadığı sonucuna varılacağını söyledi.
Prof. Dr. Belli, Van kedisine ait olduğu düşünülen kafatasının çıkmasıyla Van kedilerinin kökeni hakkında önemli bulgular elde edileceğini vurgulayarak, "Bulduğumuz kafatası, yöreye özgü Van kedisinin ilk örneğini oluşturacak niteliğe sahip. İstanbul Üniversitesi'nde DNA analizi yapılan kafatasının Van kedisine ait olma ihtimali büyük" dedi.
Van değil Bian kedisi!
Van kedisinin kökeni hakkında çeşitli varsayımlar olduğunu da hatırlatan Belli, birçok bilim adamı tarafından Kafkasya'dan ya da Orta Asya'dan Van'a geldiği belirtilen Van kedisinin, farklı renklerdeki gözlerini Van Gölü'nün maviliğinden ve kehribar sarısından almasıyla bu bölgeye özgü bir tür olduğunu savundu.
Belli, Doğu'da İran kedisiyle Batı'da ise Anadolu kedileriyle hiçbir benzerlik göstermeyen Van kedisinin bir başka bölgeden bu bölgeye gelmesinin uzak bir varsayım olacağına değinerek, şöyle konuştu: "Van kedisinin ilk örneğini kazı çalışmamız sırasında bulduk. Kafatasında yapılan incelemede 2 bin 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğu belirlendiği için Van kedisi olarak bilinen kedi türüne Bian kedisi dememiz gerek. Çünkü Urartular kendilerine 'Bianlı' diyordu. Bizim de Urartulardan günümüze kadar gelmeyi başaran bu türe Bian kedisi dememiz daha doğru olacaktır. Çalışmalar ilerledikçe bu kedi türüne ait başka örneklerin ortaya çıkacağına inanıyorum."
Yüzmeyi sever
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sitesinde verilen bilgilere göre uzun ipeksi kürkü, gösterişli kuyruğu ve göz rengiyle dikkat çeken Van kedisi kendi isteğiyle suda yüzüp oynayan kedi türü olarak tüm dünyada ilgi çekiyor. Van kedileri göz rengine göre üç türe ayrılıyor. Her iki gözü de mavi olanlar, her iki gözü kehribar renginde olanlar ve bir gözü mavi
diğeri kehribar renkte olan 'tekgöz'ler. Van kedilerinin eskiden yazlarını dağlarda avcılık yaparak, kışlarını ise evlerde geçirdiği söyleniyor. Yavruların göz renkleri doğduktan 40 gün sonra netleşir. İki kulağı arasında bir veya iki siyah nokta olanlar genellikle 'tek göz' olur.


    http://www.radikal.com.tr/7533917533910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.