Van patlamasında Hizbullah izi

Van Valisi Hikmet Tan'a geçen cuma günü yapılan saldırıda bombanın konulduğu otomobilin ruhsatta sahibi görünen Zülküf Çoban'ın Hizbullah'a
'yardım ve yataklık'tan yargılanıp beraat ettiği ortaya çıktı.

VAN - Van Valisi Hikmet Tan'a geçen cuma günü yapılan saldırıda bombanın konulduğu otomobilin ruhsatta sahibi görünen Zülküf Çoban'ın Hizbullah'a
'yardım ve yataklık'tan yargılanıp beraat ettiği ortaya çıktı. Vali Tan bomba düzeneğini harekete geçiren telsizin bulunduğunu açıkladı.
Üç kişinin ölümüne, 24 kişinin yaralanmasına yol açan saldırı ile ilgili soruşturma sürüyor. Patlamanın olduğu gün gözaltına alınarak sorgulanan, otomobilin ruhsattaki sahibi Çoban'ın 2000 yılında Hizbullah terör örgütüne 'yardım ve yataklık'tan bir yıl tutuklu kaldığı davada beraat ettiği belirlendi. Saldırıdan sonra ifadesi alınıp serbest bırakılan ve Van Belediyesi'nde işçi olan Çoban'ın Lada Samara marka otomobili bir yıl önce tanımadığı bir kişiye sattığını, devrini henüz yapmadığını, daha sonra aracın kimlere geçtiğini bilmediğini söylediği belirtilirken; polis aracı alan kişiyi arıyor.
Bu arada Vali Hikmet Tan, araçtaki bomba düzeneğinin telsiz aracılığıyla patlatıldığını belirterek, "Saldırıda iki telsiz kullanılmış. Benim geçişim sırasında bombacı, elindeki telsizin düğmesine basarak araçtaki bombayı patlatıp, olay yerinden uzaklaşmış. Bombacının kullandığı telsiz caddenin karşısındaki manavın arkasında bulundu" dedi.