Van savaş alanına döndü

Van'da iki PKK'lı için cenaze töreni düzenlemek isteyen üç bin kişi, PKK lehinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Gösteriye müdahale eden jandarmaya silahla karşılık verilince ortalık savaş alanına döndü. Çıkan çatışmada bir gösterici öldü; biri polis üçü gazeteci dokuz kişi yaralandı.

VAN - Güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen iki PKK üyesinin cenazelerinin ailelerine teslim edilmemesine tepki gösteren gruba, jandarmanın müdahalesi sonucu çıkan çatışmada, bir gösterici öldü, biri polis ve üçü gazeteci dokuz kişi yaralandı. Güçlükle kontrol altına olaylarda çok sayıda gösterici de gözaltına alındı.
Van'ın Gürpınar ilçesinde geçen cuma günü meydana gelen çatışmada öldürülen Cevher İşnaz ve Mehmet Bazan Şahin, savcılık izniyle pazar gecesi Van'ın İstasyon Mahallesi'ndeki Seyrantepe Mezarlığı'nda toprağa verildi. İşnaz ve Şahin aileleri, cenazelerin haber verilip teşhis yapılmadan defnedilmesine tepki gösterdi.
Savcılık izin verdi
Aileler, cenazelerin çıkarılıp kendilerine teslim edilmesi için DEHAP Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar aracılığıyla dün Van Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Savcılığın izin vermesi üzerine, Şahin'in Adana'ya götürülmesi, İşnaz'ın da Van'ın Bostaniçi beldesinde toprağa verilmesi için hazırlık yapıldı.
Bu gelişme üzerine DEHAP binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak, kente 10 kilometre uzaklıktaki Bostaniçi beldesine doğru yürüyüşe geçti. Yoldaki katılımlar ve Bostaniçi'nde bekleyenlerle birlikte göstericilerin sayısı 3 bini bulurken, belde girişinde güvenlik önlemi alan jandarma ve polis, kalabalığın dağılmasını istedi. Göstericiler güvenlik güçlerinin çağrısına taş ve sopalarla karşılık verdi. Göstericilerin kalabalıklaşması üzerine Van Emniyet Müdürlüğü'nde izinler iptal edilerek tüm personel Bostaniçi'ne sevk edildi.
19 yaşında bir genç öldü
Göstericiler, havaya ateş açıp, göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik görevlilerine uzun namlulu silahlarla ateş açarak karşılık verince ortalık savaş alanına döndü. Olayları görüntülemek isteyen gazeteciler ise zırhlı araçlarla alınıp güvenli bir yere götürüldü. Güvenlik güçlerinin yaklaşık bir saatte kontrol altına aldığı olaylar sırasında, 19 yaşındaki Fahrettin İnanç adlı gösterici silahla vurularak yaşamını yitirdi. Çeşitli yerlerinden yaralanan polis memuru Mustafa Kaya ile Rahmi Aslan, Bahattin Aslan, Menal İpek, Gülan Bilek ve Ekrem Aydın adlı göstericiler Van Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralanan üç gazeteci ise ayakta tedavi gördü.
Bu arada Seyrantepe Mezarlığı'nda gömüldükleri yerden çıkarılan teröristlerden Mehmet Bazan Şahin'in cesedi ailesi tarafından Adana'ya götürülürken, Bostaniçi'nde toprağa verileceği açıklanan Cevher İşnaz'ın cenazesi yakınlarınca bilinmeyen bir yere götürüldü. Gözaltına alınanların sorgusu sürerken, hem Van kent merkezinde hem de Bostaniçi beldesinde geniş güvenlik önlemleri alındı.


    http://www.radikal.com.tr/7498897498890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.