Van Valisi: Hedef bendim

Bir ay içinde bir kez suikast düzenlenen, önceki gün de suikast hazırlığı ortaya çıkarılan Van Valisi Hikmet Tan, ikinci patlamanın başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle herhangi bir örgütün olayı üstlenmediğini açıkladı.

VAN - Bir ay içinde bir kez suikast düzenlenen, önceki gün de suikast hazırlığı ortaya çıkarılan Van Valisi Hikmet Tan, ikinci patlamanın başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle herhangi bir örgütün olayı üstlenmediğini açıkladı. Hazırladığı bombanın patlamasıyla yaralanan teröristin üzerinden başkasına ait ehliyet çıktı.
Vali Hikmet Tan, üç gün önce, polis kontrol noktasında meydana gelen patlamada bir teröristin ölü, bir teröristin yaralı ele geçirildiğini hatırlatarak, "Ölen teröristin kimliği konusunda henüz bilgi edinilemedi. Yaralı teröristin de şuuru açık olmadığı için bilgi alamıyoruz. Tedavisi hızla devam ediyor. İyileştikten sonra çok önemli bilgi ve bulgular elde edilecek" dedi.
'Patlatılsaydı büyük facia olurdu'
Kendisine yönelik 2 Temmuz'daki bombalı saldırıda kullanılan düzenekle bir teröristin ölümü, birinin yaralanmasına neden olan bomba düzeneğinin aynı olduğunu belirten vali Tan, son olayda kullanılması planlanan ikinci bomba düzeneğinin ise farklı olduğunu ifade etti. Vali Tan, olayla ilgili şunları söyledi: "Olay yerinde iki saldırı planlandığını tahmin ediyoruz. Onların amacı birinci düzenekle kontrol noktasına sabah gelecek polisleri hedef almaktı. İmha edilen ikinci düzenek ise çok farklı. Bu da o saatlerde Başbakan'ın programına gideceğimiz için bize karşı patlatılacak bir düzenekti. Tüp içine yerleştirilmiş ve inşaat çivileri kullanılmış uzaktan kumandalı bir bombaydı. Patlatılsaydı büyük bir facia yaşanabilirdi." (dha, aa)