Van Valisi'ne bombalı saldırı

Van Valisi Hikmet Tan'ın yolu üzerindeki bomba yüklü otomobil uzaktan kumandayla patlatıldı. Tan kurtuldu, ancak üç vatandaş hayatını kaybetti.

VAN - Van Valisi Hikmet Tan dün makam otomobiliyle valiliğe giderken, konutun 100 metre yakınında bırakılan bomba yüklü otomobil infilak etti. Tan ve yanındakiler, patlamaya dört saniye kala bomba yüklü aracın yanından geçerek yara almadan kurtuldu, ancak çevredekilerden üç kişi öldü, 24 kişi de yaralandı.
Tan, dün sabah saat 09.15'te Ordu Caddesi'ndeki Vali Konağı'ndan makam aracıyla bir koruma aracı eşliğinde valiliğe giderken saldırıya uğradı. Vali Konağı'na 100 metre uzaklıkta, Ordu Caddesi üzerinde ve Tan'ın aracının gidiş yönünde park edilen 65 AE 276 plakalı 1993 model Lada Samara marka otomobile yerleştirilen bomba uzaktan kumandayla patlatıldı. Makam otomobilinin dört saniye önce patlama yerinden geçmesi Tan'ın hayatını kurtardı, otomobilde hasar meydana geldi. Zırhsız Mercedes marka makam otomobilinin, bomba yüklü aracı 30 metre geçtikten sonra patlamanın meydana gelmesi ve hızının 25 kilometre civarında olmasını dikkate alan uzmanlar, Tan'ın dört saniye farkıyla kurtulduğunu söyledi.
Patmada vali ve yanındakiler kurtulurken yoldan geçen M. Hanifi Yıldız, Veli Coşkun ve Hüseyin Gülecen adlı vatandaşlar öldü, altısı ağır 24 kişi de yaralandı. Yaralılar Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Patlamanın olduğu yerde yaklaşık bir metrelik çukur açıldı. Yoldaki su boruları patlayınca, cadde göle döndü. Patlamada çevrede bulunan binalar ve araçlar büyük hasar gördü. Patlama noktasında bulunan Atakçaba Dershanesi'nde öğrencilerin bulunmaması büyük bir faciayı önledi. Olay yerinde ikinci bir bomba olduğu ihbarı üzerine polis çevreyi koruma altına aldı ve bomba uzmanları arama yaptı.
Bir kişi gözaltında
Saldırıda bomba konulan otomobilin Van Belediyesi'nde işçi olarak çalışan Zülküf Çoban'a ait olduğu belirlendi. Gözaltına alınan Çoban, aracı bir ay önce sattığını söyledi. Polis yetkilileri, saldırganların iki kişi olduğunu belirtirken, bir kişi gözaltına alındı.
Polis yetkilileri, ilk incelemede kullanılan patlayıcının parça tesirli bomba olduğunu saptarken C-4 olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
İnfilak eden otomobil ile bomba parçaları Jandarma Bölge Komutanlığı Kriminal Laboratuvarı ile Emniyet Müdürlüğü'nde inceleme alındı.
Tan'ın her sabah aynı güzergâhı kullandığı belirtilirken, daha önceden kendisine yönelik bir tehdit almadığı öğrenildi.
Vali Tan, saldırıdan 2.5 saat sonra olay yerinde incelemelerde bulunurken hasar gören iş merkezleri, ev ve araçların hasarlarının karşılanacağını açıkladı. Daha sonra hastanelere giden Tan, burada yaralılara 'geçmiş olsun' dedi. Vali Tan, düzenlediği basın toplantısında da şöyle konuştu:
"PKK/Kongra-Gel terör örgütü ateşkesi kaldırdı deniyor. Hiçbir zaman ateşkes yapmadı. Faaliyetleri durmuş noktadaydı. Biz örgütü topluma kazandırmak için yasa çıkarttık, teslim olacak insanların huzur, refahı rahatlığı için de modern toplama merkezi açtık. Ama umduğumuz sayıda teslim olmadı. Ben Van halkı ile iç içe oldum, bu saldırı bana değil Van halkına yönelik terör hareketidir. Ben bu bölgenin insanıyım, bu bölgenin halkı artık bunlara fırsat vermeyecektir. Devlet dimdik ayaktadır, eski anarşik döneme geçebilir miyiz gayretleri var, ama başarılı olamayacaklar."