Van'a yıldızlı pekiyi...

'Haydi Kızlar Okula' kampanyasında pilot bölge seçilen Van'da 2004 yılında yaklaşık olarak 9 bin 350, Türkiye genelinde ise 15 bin 650 kız çocuğu okula kazandırıldı.

VAN - 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasında pilot bölge seçilen Van'da 2004 yılında yaklaşık olarak 9 bin 350, Türkiye genelinde ise 15 bin 650 kız çocuğu okula kazandırıldı.
UNICEF Van İl Danışmanı ve Vali Tahir Paşa İlköğretim Okulu Müdürü Bahri Yıldızbaş, UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası hakkında bilgi verdi. Kampanya kapsamında 6-14 yaş okul çağında olup da okula gidemeyen kız çocuklarının okula kazandırıldığını anlatan Yıldızbaş, eğitimin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sorun olduğunu dile getirdi. Yıldızbaş ayrıca, Türkiye'de şu an 7 milyon 500 bin kişinin okuma yazma bilmediğini, bunların çoğunun kadın olduğunu vurguladı.
Eğitime kazandırma kampanyasında farklı çalışma yaptıklarını, kırsal kesimlerdeki muhtar ve imamlarla bağlantı kurduklarını ve 25 kişilik ekip oluşturduklarını anlatan Yıldızbaş, bu ekiplerin mahalle, köy ve beldeleri gezerek 681 okula ulaştığını söyledi.
UNICEF danışmanı Yıldızbaş, 2004 yılında toplam 15 bin 650 kız çocuğunun eğitime katılmasının sağlandığını, bu rakamın 9 bin 350'sinin pilot bölge olan Van'da gerçekleştiğini açıkladı.
Derslik problemi var
Müdürlüğünü yaptığı okuldaki kız öğrenci sayısının geçen yıla göre arttığını belirten Yıldızbaş, "Öğrencileri bir taraftan okula kazandırırken diğer taraftan derslik problemi yaşıyoruz. Sorunun son dönemlerde yapılan 266 derslik ve yapılacak YİBO'larla çözüleceğini umuyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7405327405320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.