Van'da 10 dernek hakkında kapatma talebi

Van'da 10 dernek hakkında kapatma talebi
Van'da 10 dernek hakkında kapatma talebi
Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK ile bağlantıları olduğu iddiasıyla 10 derneğin kapatılmasını talep etti

VAN - Van Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte faaliyet yürüten 10 derneğin, PKK ile bağlantıları olduğu iddiasıyla kapatılmalarını talep etti.

Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda elde edilen bilgiler ve derneklerde yapılan aramalarda bulunan belgeler kapsamında, TMK ile yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ihbarı üzerine 10 dernekle ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Başsavcılık, hazırladığı 78 sayfalık davanamede, gizli tanık beyanları ve yapılan araştırmalar sonucunda “terör örgütü ile bağlantılı faaliyetlerde bulunduğu” tespit edilen 10 dernek hakkında 'fesih' kararı verilmesini istedi.

Van 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderilen ve 2 klasörden oluşan davanamede, PKK'nın kuruluşundan bu yana örgüt lideri Abdullah Öcalan'ın kadın yapılanması ile ilgili talimatları, KCK ve DTK sözleşmelerinin ilgili maddeleri ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin amaç ve ilkelerine detaylı olarak yer verildi.

‘PKK'DAN ALDIKLARI TALİMATLAR DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETTİLER’

Davanamede, kapatılması talep edilen derneklerin, PKK'dan aldıkları talimatlar doğrultusunda hareket ederek, örgüte sempati ve güven sağlamayı amaçladıkları belirtilerek şöyle denildi:

“Van TMK ile görevli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 05/12/2012 tarihli ihbar yazısı üzerine PKK terör örgütü ile bağlantılı olduğu düşünülen derneklerle ilgili Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce gerekli araştırmalar yapılmış olup ekte gönderilen iki klasör halinde fezleke ve ekleri dahilinde söz konusu derneklerin, gerek gizli tanıkların ifadeleri, gerekse yapılan araştırma neticesinde terör örgütü ile bağlantılı faaliyetlerde bulunduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla fezleke ve evraklar dahilinde Van-Mezopotamya'da Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Demokratik Hukuk ve Yardımlaşma Derneği, Van Göç Sorunlarını Bilimsel Araştırma ve Kültür Derneği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği, Van Kadın Derneği, Van Hacıbekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi Özgür Toplum Derneği, Yenimahalle Özgür Halk Derneği, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği Van Şubesi ve Akköprü Mahallesi Demokratik Halk Derneği hakkında denetim kanunu ve diğer mevzuat kapsamında feshi konusunda karar verilmesi kamu adına talep olunur.”(aa)