Van'da 15 ilin barosundan Tahir Elçi'nin öldürülmesine kınama

Van'da 15 ilin barosundan Tahir Elçi'nin öldürülmesine kınama
Van'da 15 ilin barosundan Tahir Elçi'nin öldürülmesine kınama
15 baro adına ortak açıklama yapan Van Baro Başkanı Murat Timur "Tahir Elçi'nin son açıklamaları bizlerin emanetidir. Bizler Tahir Elçi'ni güpegündüz insanların gözü önünde katledilişini karanlıkta kalmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

RADİKAL - Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'ye yapılan saldırı Van'da 15 baronun ortak açıklamasıyla kınandı.
Van Adalet Sarayı önünde toplanan aralarında Van Baro Başkanı Murat Timur'un da bulunduğu yaklaşık 100 avukat, ellerinde Tahir Elçi'nin fotoğrafları ve saldırıyı kınayan dövizler taşıdı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı açıklama öncesi polis şüpheli bulduğu her alanı kontrol etti.

Bölgedeki 15 ilin barolarınını ortak basın açıklamasını Van Baro Başkanı Murat Timur okudu. Tahir Elçi'nin adaleti sağlamak için büyük çaba gösterdiğini belirten Timur, "Tahir Elçi'yi karanlık bir saldırı ile kaybettik. Tahir Elçi dokunulmaz konulara dokundu. Söylenemeyenleri söyledi ve tabuları yıktı. Son birkaç aydır hakkında başlatılan linç kampanyasına, tehditlere rağmen yılmadı, geri adım atmadı. Barışçıl ve özgür bir ülkenin hayali peşinden gitti. Bütün değerleri ile insanın, doğanın hakkını savundu. Ama bunu bedelini çok ağır bir şekilde ödedi. Tahir Elçi'nin son açıklamaları bizlerin emanetidir. Bizler Tahir Elçi'ni güpegündüz insanların gözü önünde katledilişini karanlıkta kalmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Avukatlar, daha sonra 5 dakikalık oturma eylemi yaparak sessiz bir şekilde dağıldı.
DHA/Osman BEKLEYEN-Orhan AŞAN