Van'da 5 Kobani tahliyesi

Van'da 5 Kobani tahliyesi
Van'da 5 Kobani tahliyesi
Van'ın Muradiye İlçesi'nde ekim ayındaki Kobani protestoları sırasında polis tarafından gözaltına alınan ve yaklaşık 4 aydır tutuklu bulunan 5 kişi çıkarıldıkları ilk duruşmada serbest bırakıldı.

RADİKAL - Ekim ayında tutuklanan ve haklarında dava açılan 5'i tutuklu 6 sanık haklarında açılan davada Erciş 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada savunma yapan tutuklu sanıklardan Ak Parti üyesi Naci Enterli, partiye bayramlaşmak için geldiğini, birinin yürüyüşe katılması için kendisini çağırdığını ve kendisinin de yürüyüşe katıldığını söyledi. Naci Enterli, savunmasında şunları söyledi:

"Bana IŞİD terör örgütünü protesto etmek için yürüdüklerini söyledi. Polisin dağılın uyarısından sonra ben oradan ayrıldım. AKP ilçe teşkilatının önünde beklemeye başladım. AKP ilçe teşkilatına taş atmaya başladılar. Ben çoğunluğunu tanıdığım için durdurmaya çalıştım. Taşların bana isabet edeceğini anladığım anda kaçmaya başladım. Bu sırada önümü gelen bir gaz fişeğini insansız bir alana fırlattığım sırada polisler benim fotoğrafımı çekmişler. Ben kesinlikle polise taş atmadım. PKK terör örgütü ile her hangi bir bağlantım yoktur. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum."

Tutuklu sanıklara arasında yer alan Sercan Tunç ise, ilçede oto yıkama işi yaptığını, olay günü bir grubun gelerek dükkanını kapatmasını istediğini belirterek, "Ben kendilerine kulak asmadım. Öğleden sonra gelip neden kapatmadığımı sordular ve dükkanıma taş atmaya başladılar. Ben de yıkamada bulunan araçlara bir şey olmasın diye göstericilere taş attım. Ardından bir TOMA geldi. Hiç bir kurumun kendisine su vermediğini söyledi. Ben de TOMA'ya su verdim" dedi. Birkaç saat sonra gelen başka bir TOMA'nın işyerine su sıktığını ve polislerin gaz kapsülü attığını belirten Tunç, "Ben de hem su verdim hem bana su sıkıyorlar diye sinirlendim ve elime aldığım bir iki taşı TOMA'ya attım. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Duruşmada tanık olarak ifadesi alınan polis Mehmet Genç, sanık Sercan Tunç'un kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.
Erciş Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 4 aydır tutuklu bulunan 5 sanığı da tutuksuz yargılanmak üzere tahliye ederek duruşmayı erteledi.
DHA-Kenan AŞÇIOĞLU