Van'da banka çalışanları rehin alındı

Van'da banka çalışanları rehin alındı
Van'da banka çalışanları rehin alındı
Van'da bir banka şubesinde soygun girişiminde bulunan kişi, çalışanları rehin aldı. 9 saat süren ikna çabalarının ardından polisin düzenlediği operasyonla saldırgan etkisiz hale getirildi.

RADİKAL - Van’da kamu bankasının girişimci ve işadamlarının hesaplarının bulunduğu Tuşba Şubesi’nde soygun girişiminde bulunan kişi, pompalı tüfekle bankaya girdi. Güvenlik görevlisini etkisiz hale getirip tabancasını alan soyguncu, ilk etapta rehin aldığı 7 kişiden, biri hamile 3 kişiyi serbest bıraktı. Soygun girişiminde bulunan Veysel Yolcudağ, polisin düzenlediği operasyon sonucu yaklaşık 9 saat sonra etkisiz hale getirildi.

Van’da dün akşam saat 16.50 sıralarında bir bankada soygun ve rehine krizi yaşandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde memur olarak çalışan 29 yaşındaki Veysel Yolcudağ, dün kapanmasına yaklaşık 10 dakika kala Abdurrahman Gazi mahallesi Erçiş yolu üzerindeki bir bankaya pompalı tüfekle girdi. Bir dönem Güvenlik İş Sendikası Van Şube Başkanlığı da yapan Yolcudağ, güvenlik görevlisini etkisiz hale getirerek tabancasını aldı ve soygun girişiminde bulundu. Görevlilerin alarm düğmesine basmasıyla kısa sürede aralarında özel harekât timlerinin de aralarında bulunduğu polisler, Van Ticaret Borsası’nın altındaki banka şubesinin çevresini kuşattı. Teslim olması için çağrı yapılan evli ve 3 çocuk babası Yolcudağ, bankadaki personel ve müşterileri rehin aldı. Soyguncu, saat 19.30 sıralarında biri hamile 2 kadını serbest bıraktı. En az 5 kişiyi rehin tutan soyguncunun isteği üzerine kendisi ve rehineler için yemek getirildi.


500 BİN TL VE HELİKOPTER İSTEDİ

Müzakereci polisin ikna etmeye çalıştığı Veysel Yolcudağ, 500 bin lira ve kaçışı için bir helikopter istedi. Yolcudağ, 3 yıl önce ölen babasını tedavi ettirebilmek için yaklaşık 380 bin lira borçlandığını, bunu ödeyebilmek için soygun girişiminde bulunduğunu söyledi.

REHİNELERİ ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ

Veysel Yolcudağ, talepleri yerine getirilmediği takdirde rehineleri öldürüp intihar etmekle tehdit etti. Soyguncunun aynı zamanda üzerinde bomba olduğunu ve bir müdahale olduğu takdirde bunu patlatacağını da söylediği ifade edildi. Polisin olay yerine çağrılan bir yakınının çabalarına rağmen evli ve 3 çocuk babası olan Veysel Yolcudağ ikna edilemedi.

OPERASYONLA ETKİSİZ HALA GETİRİLDİ

Van'da akşam saatlerinde bir kamu bankasının Erciş Yolu üzerindeki Tuşba Şubesi'ne gelerek soygun girişiminde bulunan Veysel Yolcudağ, polisin düzenlediği operasyon sonucu yaklaşık 9 saat sonra etkisiz hale getirildi.
Osman BEKLEYEN- Murat ÇAĞLAR/VAN, (DHA)