Van'da çatışma: 1 polis şehit, 12 PKK'lı öldürüldü

Van'da çatışma: 1 polis şehit, 12 PKK'lı öldürüldü
Van'da çatışma: 1 polis şehit, 12 PKK'lı öldürüldü
Van'da bir eve düzenlenen operasyon sırasında çatışma çıktığı ve 1 polisin bu çatışmada şehit olduğu açıklandı. Güvenlik kaynaklarının aktardığı bilgiye göre evde bulunan 12 PKK'lı da aynı çatışmada öldürüldü.

RADİKAL – Van-Edremit karayolu üzerindeki Kocaeli Parkı karşısındaki bir eve, bir grup PKK’lının kaldığı gerekçesiyle bu sabaha karşı operasyon düzenlendi. Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat timlerinin de katıldığı operasyonda evde bulunan kişilerle polis arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmada 1 polis memuru şehit olurken, 12 PKK’lı da öldürüldü. Çatışmada yaralanan 2 polis memuru hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, "ses getirecek büyük bir eylem hazırlığında oldukları" saptanan PKK'lı grubun kaldığı gerekçesiyle bir eve düzenlediği operasyonda, PKK'lı olduğu belirtilen 12 kişi öldürüldü. Sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonda 1 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı.

Emniyet kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, örgütün dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu kalabalık bir grubun, merkez Edremit ilçesinde Van Gölü yakınındaki 2 katli bir evi kiralayarak burada toplandığı saptandı. Vali Konağı ve MİT binasına yaklaşık 500 metre, Jandarma Lojmanları'nın da bulunduğu TOKİ Konutları'na 1 kilometre uzaklıkta, ağaçlar arasında olan 2 katlı eve, Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri bu sabah saat 05.30'da operasyon başlattı.

Operasyonun ardından başlayan ve yaklaşık yarım saat süren çatışmada, evde bulunan ve aralarında örgütün dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu öne sürülen 12 kişi öldürüldü. İki katlı binada yapılan aramada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiği belirtiliyor.

VALİ'DEN AÇIKLAMA: EVİ KİRALAMIŞLAR

Van Valisi İbrahim Taşyapan operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu örgüt mensupları büyük bir eylem için Van'a gelmişti. Bunu önlemiş olduk. Vatandaşlarımızın huzurunu bozmalarına izin vermeyeceğiz" dedi.

"PKK'lı teröristlerin operasyon yapılan evi kiraladıkları belirlendiği" diyen Vali Taşyapan, "Örgüt mensuplarıyla ilgili ihbar alınmıştı. Tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra saat 05.30'da örgüt mensuplarının bulunduğu eve operasyon düzenlendi. Evden polise ateş açılınca 1 polis memurumuz şehit oldu. 12 örgüt mensubu ölü ele geçirildi. 2 polis memurumuz da yaralandı. Operasyonda 12 uzun namlulu silah, 1 Biksi, 1 adet G-3, 30 el bombası, çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi" diye konuştu.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Operasyondan sonra Van Valisi İbrahim Taşyapan güvenlik birimleriyle olağanüstü toplantı yaptı. Toplantıya, Asayiş Kolordu Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, MİT ve diğer ilgili birimlerin komutan ve müdürleri katıldı.