Van'da devletle aşiret pazarlıkta

Polis, aşirete inanmış
Van'da polise eroin satarken gözaltına alındıktan sonra adamlarının kaçırdığı Hamit Bayram, Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt'u mahcup etti! Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlunu teslim edeceği sözüne inanan Kurt, önceki gün 'Hamit Bayram'ı yakaladık' açıklaması yaptı. Ancak dün Bayram'ın kaçak olduğu ortaya çıktı.
Yedi zanlı teslim oldu
Polise saldıran yedi zanlı, Mustafa Bayram'ın talimatıyla teslim olurken, yetkililer oğlunu da teslim etmesi için Bayram'la pazarlık etti. Van Valisi Hikmet Tan, Bayram'ın teslim edilmemesi halinde babasının ya da kardeşinin gözaltına alınacağını açıkladı. İçişleri Bakanlığı, gözaltı skandalıyla ilgili olarak Van'a iki başmüfettiş gönderdi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi
FEYAT ERDEMİR / Arşivi
OSMAN BEKLEYEN / Arşivi

ANKARA/VAN - Uyuşturucu operasyonu sırasında gözaltına alınan ve adamları tarafından polisin elinden kaçırılan, daha sonra da 'teslim olduğu' açıklanan Hamit Bayram'ın 'elde' olmadığı ortaya çıktı. Uyuşturucu zanlısının teslim olması için Van'da polis ile Bayram'ın aşireti arasında sıkı pazarlıklar sürerken İçişleri Bakanlığı çelişkili açıklamalar yapan Emniyet yetkilileri hakkında soruşturma başlattı.
Van polisi çarşamba günü alıcı kılığına girerek eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram ile bağlantı kurdu. Buluşma yerine 8.5 gram 'eroin numunesi' ile gelen Bayram, Narkotik ekiplerince gözaltına
alındı. Narkotik ekibi, Van-Erciş yolu üzerinde bulunan Bölge Trafik
İstasyonu ile Van Emniyet Müdürlüğü'ne ait kademe arasındaki bir noktada durarak Bayram'ın adamlarının pazarlığa konu olan eroini getirmelerini beklemeye başladı. Bu arada Bayram eroin krizine girdiğini belirterek polisten eroin istedi. Bu reddedilince Bayram, "Bari arabada biraz dinleneyim" dedi. Dinlenmek bahanesiyle arabasına giden Bayram, cep telefonundan adamlarını arayarak durumu bildirdi.
Kısa süre sonra üç araçla olay yerine gelen 25-30 kişi, polisleri darp ederek Bayram'ı olay yerinden kaçırdı, bir komiser yardımcısının burnu kırıldı.
Emniyet Müdürü açıklamıştı
Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, olaydan sonra kaçırılan Bayram'ın yakalandığını açıkladı, ancak dün zanlının hâlâ firarda olduğu ortaya çıktı. Kurt, bir gün sonra olayın duyulması üzerine gazetecilere yaptığı açıklamada, kaçırılan Bayram ve yedi adamının yakalandığını söylemişti. Olayın 'basit bir şey' olduğunu söyleyen Kurt, "Malatya'da bir uyuşturucu operasyonu sırasında yakalanan şahıs polis tarafından 'Bu işin devamı Van'da' diye soruşturma için buraya getirilmiş. O arada durumu sormak üzere bunun akrabaları gelmişler. Biraz onlar kalabalık biraz bizimkiler kalabalık, Hamit Bayram isimli şahıs oradan kaçmış. Şimdi de alındı geldi. Oraya gelenlerin hepsi de şu anda yakalandı. İfadeleri alınıyor" demişti. Kurt'un bu açıklamayı, görüştüğü Mustafa Bayram'ın "Oğlumu bulup size bugün teslim edeceğim" demesine güvenerek yaptığı belirtildi.
Hamit Bayram'ı polisin elinden alanlardan yedisi dün Van'da teslim oldu. Gözaltına alınan yedi kişi polisteki sorgularının tamamlanmasının ardından Van Adliyesi'ne sevk edildi. Hamit Bayram ise açıklamaların aksine dün geç saatlere kadar polise teslim olmadı.
Eski milletvekili Mustafa Bayram, olaydan sonra hemen sonra Van Cumhuriyet Savcılığı'na çağrılarak ifadesi alındı. İfadesinde oğlunun nerede olduğunu bilmediğini ileri süren Mustafa Bayram, daha sonra polise oğlunu bulup teslim edeceği sözünü verdi.
Ancak bu söz aradan iki gün geçmesine rağmen gerçekleşmedi. Mustafa Bayram dün de Cumhuriyet Savcılığı'na ifade vermek üzere, Van Baro Başkanı Ayhan Çabuk, avukat Halil Kartal ve eski baro başkanı Hüsnü Ayhan'la birlikte adliyeye gitti. Bayram, gazetecilere, "Tutuklanmamı çok istiyorsunuz, ama merak etmeyin" dedi.
'Ya babası ya kardeşi'
Van Valisi Hikmet Tan ise Hamit Bayram'ın akşama kadar (dün için) teslim edilmemesi halinde babasının ya da kardeşinin gözaltına alınacağını söyledi. Tan, baba Mustafa Bayram'la görüşmeler yapıldığını belirterek,
"Babası bugün (dün) teslim edecek. Eğer teslim edilmezse baba ya da oğulları alınacak. Kim yataklık yapıyorsa onu alacağız. Onu birileri saklıyordur, saklayanları içeri alacağız. Bu, babası da olabilir kardeşleri de olabilir. Hukuki bir süreçtir. Suça karışana yataklık
ediliyorsa eden de suç işliyordur. Elbette yeri biliniyordur, Emniyet yaptığı görüşmelerde bulun getirin diyordur.
Ama mutlaka yakalanacaktır" dedi.
Gazetecilerin, Kurt'un önceki gün "Hamit Bayram yakalandı, gözaltında bulunuyor" diyerek basına yanlış bilgi verdiğini ve görevden alınacağının söylendiğini hatırlatması üzerine Tan, "Hayır, neden alınsın?" yanıtı verdi.
İçişleri soruşturma başlattı
İçişleri Bakanlığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü Van'a iki başmüfettiş gönderdi. Başmüfettişler konuyu inceledikten sonra kusurlu ya da suçlu buldukları polisler hakkında soruşturma açacak.
Bu arada Hamit Bayram'ın Van'a getirilirken kelepçesinin çözüldüğü ileri sürüldü. Üst düzey bir Emniyet yetkilisi, kelepçeli olsa kaçma ihtimalinin
zayıf olduğunu belirterek, "Bu olaylarda kelepçe takılmalı. Ancak zanlının durumuna göre, görevliler inisiyatifini kullanıp takmayabilir" diye konuştu.