Van'da DTP'liler polisle çatıştı, Orduevi taşlandı

Van'da DTP'liler polisle çatıştı, Orduevi taşlandı
Van'da DTP'liler polisle çatıştı, Orduevi taşlandı
DTP'nin Van'da düzenlediği 'Barış ve Demokrasi Yürüyüşü'de göstericiler polisle çatıştı, orduevi taşlandı


Öğlen saatlerine doğru Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan Jandarma Aasayiş Kolordu Komutanlığı yakınındaki Sebze Hali önünde toplanan kalabalık, buradan kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında bir grubun polise taş atmaya başlaması üzerine olaylar çıktı, Orduevi de taşlandı. Polis göstericileri göz yaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak dağıtmaya çalıştı.
Dünden itibaren bildiriler dağıtılarak hazırlıkları yapılan ‘Barış ve Demokrasi Yürüşü’ adı verilen yürüyüş için sabah saatlerinden itibaren gruplar, Ordu Caddesi’nin bitiminde bulunan sebze hali yakınlarında toplanmaya başladı. Kalabalık buradan da kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 3 bin kişinin yürüdüğü kalabalıktan bir grup, kent merkezinde güvenlik önlemi alan polislere havai fişek, taş ve molotof kokteyleri atması üzerine olaylar çıktı. Polis kendisine saldıran gruba müdahale etti.
Kent merkezinin içlerine doğru ilerlemek isteyen göstericileri polis basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı. Ancak göstericiler kısa sürede ara sokak ve caddelere dağıldı. Buralarda toplanan 100- 150 kişilik gruplarla polisler arasındaki kovalamaca uzun süre devam etti.
Kent merkezinin özellikle Ordu Caddesi savaş alanına döndü. Göstericiler bazı mahalle ve ara sokaklarda barikat kurararak araçların geçişini de engelledi. Ordu Caddesi’nde bulunan Valilik Konağa ile geçiş güzergahları üzerinde bulunan Ak Parti İl binası önünde de polis geniş güvenlik önlemi aldı.

ORDUEVİN TAŞLANDI, 1 POLİS YARALANDI
Şehir Merkezin’ndeki Soydan Kavşağı'nda ise göstericiler bir çok işyerinin camlarını kırdı.
Ordu Caddesi'nde bulunan Orduevi de yine göstericiler tarafından taş yağmuruna tutuldu. Aynı bölgede devam eden olaylar sırasında bir polis memuru da yaralandı.

DTP’LİLERİN UYARILARI OLAYLARI ENGELLEMEDİ
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün de katılması beklenirkeng elmediği yürüyüşe, DTP Van Milletvekili Özdal Üçer ile çevre ilçe ve belde belediye başkanları ile partililer katıldı. Olaylar, kalabalık grubun kentin en büyük caddesi olan Cumhuriyet Caddesi girişin gelmesinden sonra başladı. Burada taş atmaların başlaması ile birlikte bir grup DTP’li yönetici olaylar engel olmaya çalıştı. Ancak bunda başarılı olmadı.
Bu arada, milletvekili Özdal Üçer’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi yürüyerek Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan DTP binasına gitmek istedi. Ancak polis buna izin vermek istemeyince, kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Gerginliğin aşılması üzerinde Özdal Üçer ve kalabalık parti binasına yürüyerek içeri girdi.

GRUPLARI HELİKOPTER HAVADAN İZLENİYOR
Van’da olaylar çıkmadan önce göstericilerin önce mobese kameraları taşlaması da dikkat çekti.
Kentin bir çok noktasında toplanan gruplar yollara barikat kurup, araç lastiklerini ateşe verip slogan atarken, polis göstericilerin toplandığı noktaları ise helikopterle tespit etti.
Helikopterdeki görevlilerin uyarıları ile buradalarda toplanan gruplara dağıtılmaya çalışıldı. Kentin bir çok noktasında olaylar devam ediyor.