Van'da elektrik arızalarına vatandaş çözümü

Van'da elektrik arızalarına vatandaş çözümü
Van'da elektrik arızalarına vatandaş çözümü
Van'ın bazı köylerinde, özellikle kış aylarında fırtına nedeniyle elektrik tellerinin birbirine değmesi nedeniyle günlerce elektriksiz kalan vatandaşlar, bu soruna çözümü de kendileri buldu

VAN - Kabloları birbirinden ayırmak için doldurdukları kola ve pet şişeleri tellerin üzerine atarak ağırlık oluşturan köylüler, bu yöntemle tellerin birbirine değmesini engelliyor.

Köylere elektrik taşıyan nakil hatlarının çeşitli sebeplerle birbirine değmesi sonrası meydana gelen arızalar, köylüleri günlerce elektriksiz bırakıyor. Özalp ilçesine bağlı köylerde yaşayanlar geliştirdikleri ilginç yöntemle bu sıkıntıyı aştı. Vatandaşlar, özellikle kış aylarında çıkan fırtınada tellerin birbirine değmemesi için; içini doldurdukları kola ve pet şişeleri tellerin üzerine atıyor. Bu yöntemle telleri birbirinden ayırmayı başaran köylüler, elektriksiz kalmaktan kurtuluyor.

ARIZA EKİPLERİ HER ZAMAN YARDIMA GELEMİYOR

Elektriklerin kesilmesi nedeniyle zorluk çektiklerini belirten köylüler, arıza ekiplerinin kış koşulları veya başka nedenlerden her zaman yardıma gelemediklerini, bu yöntemle sık sık yaşanan arızaların önüne geçtiklerini söylediler.(dha/Gülay Özek)


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  elektrik

  ,

  kış

  ,

  zaman

  ,

  nakil

  http://www.radikal.com.tr/111517311151731

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türkiye manzaraları - oookten

  Kuralına, kitabına, rüzgarına, havasına uygun olmayan, yönetmeliklere bakmadan yapılan alt-üst yapılar böyle manzaraları sağlıyor bize.. Muğla-Fethiye-Taşyaka mahallesinde de aynı sorunun çözümü için tellerin birbirine tahta çubuklarla bağlandığını görebilirsiniz.. Üstelik bunu halk değil ortanın yerel elektrik kurumu yapmış!.. Ne yazıkki bunlara şaşırmıyoruz, iyi bir özelliğimizmiş gibi gülüyoruz sadece.. Sonra ekonomi şöyle olmuş, dünyada şu seviyeye gelmişiz, kişi başı gsmh şuraya çıkmış... peeh!