Van'da fatura en alttakilere

Bayram ailesinin imza attığı 'karakoldan adam kaçırma' soruşturması bitti: Vali ve Emniyet Müdürü temiz. Malatya ekibinden üçü rütbeli beş polis 'görevi ihmal'den yargılanacak. 12 polis disipline sevk.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın uyuşturucu kaçakçılığından gözaltına alınan oğlu Hamit Bayram ve şoförü Hüseyin Özbuz'un polisin elinden kaçırıldığı baskına ilişkin soruşturma tamamlandı. Çelişkili açıklamalarda bulunan Van Valisi Hikmet Tan ve Emniyet Müdürü Tacettin Kurt aklandı, fatura Bayram'ı gözaltına alıp Van'a götüren Malatya ekibine çıktı.
Aşiretle pazarlık
Hamit Bayram, 7 Temmuz'da uyuşturucu satmak için gittiği Malatya'da yaklaşık 10 gram eroinle gözaltına alındı. Bayram, 48 kiloluk asıl malı teslim etmesi için 12 kişilik bir ekibin gözetiminde Van'a götürüldü, ancak gözaltında tutulduğu Bölge Trafik İstasyonu'nu basan adamlarınca polisin elinden kaçırıldı. Van polisi, Bayram'ı teslim etmesi için aşiretiyle iki gün pazarlık yaptı. Bayram teslim olmayınca, babası Mustafa Bayram polise fiili saldırı suçundan tutuklanıp ardından kefaletle serbest bırakıldı.
Malatya ekibi suçlandı
Olayı soruşturan polis başmüfettişleri Osman Olgun ve Ümit Aksoy, soruşturma raporlarını Emniyet Genel Müdürlüğü'ne verdi. Müfettişler, Bayram'ı gözaltına alan Malatya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin, Van Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ni telefonla arayarak bilgi verdiğini saptadı.
Müfettişler, aşiret mensuplarının yaptığı baskına, Bayram'ı gözaltında tutan Malatya ekibinin ihmallerinin neden olduğu sonucuna vardı. Malatya ekibinin Bayram ve şoförüne kelepçe takmadığını, Bayram'ın cep telefonundan
akrabalarıyla görüşmesine göz yumduğunu belirleyen müfettişler, bu ihmallerin baskına zemin hazırladığı kanısına vardı.
Müfettişler, Malatya ekibinin başında bulunan Malatya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Fatih Tuncay Akbaş, başkomiser Mesut Bilgeç, baskında burnu kırılan komiser yardımcısı Levent Okyay ve polis memurları Zülküf Sekizli'yle Nurgül Öztürk için 'lüzumu muhakeme' kararı verilmesini istedi. Emniyet Genel Müdürlüğü de polisler hakkında görevi ihmalden Van Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Müfettişler ayrıca, Bayram'ı gözaltına alan ve daha sonra elinden kaçıran 12 kişilik Malatya ekibinin tümüne disiplin cezası verilmesini önerdi.
Van polisinin ise Malatya ekibine yeterince destek olamadığı sonucuna varan müfettişler, kaçakçılık ve organize suçlardan sorumlu Van Emniyet Müdür Yardımcısı Cemil Zafer, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Tayfun Albayrak ve üç polis için de disiplin cezası istedi.
Teşhis edemediler!
Müfettişler raporlarında, Mustafa Bayram ve Edremit Belediye Başkanı olan diğer oğlu Hecer Bayram'ın baskına bizzat katıldığı yönündeki iddiayı kanıtlayamadıklarını belirtti. Raporda, baskın yiyen Malatya ekibinin, Mustafa Bayram ve Hecer Bayram'ı teşhis edemediği vurgulandı.